Rok 2013 zbliża się nieubłaganie ku końcowi. Wraz z wyjściem na wolność Chodorkowskiego kończy się pewna epoka. Przychodzi czas podsumowań. Tym razem postanowiliśmy zapytać ekspertów współpracujących z działem gry o ich rekomendacje dotyczącej najlepszych i najważniejszych gier z 2013.
Jak się okazało, to był rok, który obfitował w liczne premiery.

Takie tytuły jak: GTA V, Beyond Two Souls, Last of US,Assasin's Creed IV: Black Flag na długo pozostaną w naszej pamięci. To gry, które w relatywnie krótkim czasie uzyskały status kultowych i wywarły znaczący wpływ na rynek gier video. Rynek, który jest większy od świata produkcji filmowej czy pozostałych gałęzi rozrywki.
Zarząd trendu.pl naciskał na ekspertów działu gry, aby dokonali subiektywnego wyboru cream of cream, najlepszych i najbardziej wpływowych tytułów roku. W ten sposób wyłoniliśmy pięć pozycji, dzięki którym 2013 upłynął szybciej i pod znakiem cyfrowej rozrywki.
Top 5 najlepszych gier 2013 roku zdaniem ekspertów Trendu.pl:

1. GTA V - Dla wielu z Was to tendencyjny wybór pod publiczkę. Ale obiektywnie trudno znaleźć bardziej dopracowaną i ważniejszą grę, która dodatkowo wywarła tak wielki wpływ na rzesze graczy na całym globie. Świetna grafika, szeroka fabuła - zdecydowanie bardziej rozbudowana w stosunku do poprzednich części, interakcja z trzema głównymi bohaterami i elementy rodem z The Sims, tj. możliwość zakupu ubrań czy wizyt u fryzjera. Te wszystkie elementy czynią GTA V najbardziej miodną grą roku.
2. Assasins Creed IV: Black Flag - Wielu z nas zastanawia fenomen tego tytułu. Czwarta część kultowej gry to istotna ewolucja tytułu. Moment, w którym sterujemy żaglowcem pozostaje niezapomnianym przeżyciem dla licznych graczy. Do tego bajeczna sceneria Karaibów. Wszystkie elementy gry nie pozwalają o niej zapomnieć nie tylko w trakcie rozgrywki, ale na długo po jej zakończeniu.

3. The Novelist - To zdecydowanie niedoceniony tytuł. Gra nie jest tak znana jak GTA V czy Assasins Creed IV. W trakcie niezwykłej rozgrywki zapoznajemy się z rodziną Kaplanów, angażując się w jej dramat. Znakomita grafika, świetna fabuła i niezwykły dramatyzm rozgrywki, który powoduje, że angażujemy swoje emocje w sposób nieznany wcześniej graczom.

4. Super Mario 3d World - Wielu z Was twierdzi, że trendu.pl preferuje Nintendo, przedkładając infantylne gry nad innowacyjne tytuły dostępne na Playstation IV. Potwierdzamy, że bywamy tendencyjni. Nintendo i gry dostępne na tę konsolę wydają się nam najbardziej spójne i unikalne na rynku. Całość sprawia również niezwykle designerskie wrażenie. Przygody Mario dostępne na niedocenionej na polskim rynku konsoli Wii U to bezwzględnie najlepsza platformówka dostępna na rynku. Bajkowa grafika, ironiczna fabuła i zabawa, która nie ma sobie równych. Playstation czy XBOX to konsole, które wzbudzają nasz respekt. Nintendo po prostu kochamy.

5. Starbound - Nie tak dawno analizowaliśmy modny trend na rynku gier video. To crafting. W gronie pięciu najważniejszych tytułów roku nie mogło zabraknąć gry reprezentującej ten segment rynku. Segment, który rozwija się dynamicznie, zaskakując tzw. specjalistów od świata wirtualnej rozrywki.
Dlaczego wybraliśmy Starbound, skoro równie ważnym tytułem jest Terraria ?

Byliśmy przekonani, że Starbound nie wciągnie nas tak jak Terraria. Gra wydawała się zbyt podobna. Okazało się, że fabuła i możliwość eksplorowania licznych światów powaliły Terrarię na kolana. Grywalność Starbound to zaskoczenie roku.

Rok 2013 to również liczne rozczarowania. Największym okazał się tytuł Beyond Two Souls.

Gra okazała się dużo gorsza od Heavy Rain i potwierdziła, że nie warto kierować się zapowiedziami i należy czekać na opinię graczy. Liczymy na to, że 2014 przyniesie bardziej rewolucyjne tytułu oraz rozwiązania technologiczne. W oczekiwaniu na rewolucję na rynku gier życzymy Wesołych Świąt i licznych gier pod choinką, które osłodzą wszystkie trudne chwile i wyzwania związane z nadchodzącym rokiem.