Fascynuje związek między konfliktem zbrojnym i wpływem na życie społeczne. Równie fascynującym tematem jest wojna ukazana z perspektywy doświadczeń jednostki.Gry poruszające tematykę wojenną można podzielić na 2 zasadnicze kategorie: strzelaniny, w których wcielamy się w żołnierzy walczących na froncie i gry strategiczne, w których dowodzimy armią i kierujemy jej losami. Zajmijmy się najpierw strzelankami. Świat jest tu widziany oczyma jednostki, która ma niewielki wpływ na całokształt zdarzeń, ale może w pewien sposób utrudniać wrogowi realizację jego planów. Najbardziej znany przedstawiciel tego nurtu to seria Call of Duty – jej akcja toczy się podczas II wojny światowej, a my możemy reprezentować Amerykanów lub Sowietów. O zmaganiach podczas tej samej wojny opowiada seria Medal of Honor.
Strategie – tutaj najbardziej znane tytuły to te należące do serii Command&Conquer, która to dzieli się na trzy podserie: Tiberian, Red Alert oraz Generals, każda z tych podserii omawia nieco inny okres dziejów, ale wszystkie mają to do siebie, że traktują o rzeczywistości nieco zmienionej, gdzie wpleciono elementy fikcji. Kolejna znana seria to Wolfenstein. Pierwsza gra tej serii działała jeszcze pod DOSem, a jedna z nowszych wersji jest darmową grą sieciową (Enemy Territory).

Oczywiście jest wiele tytułów równie znakomitych, jak te opisane tutaj, ale te wydają mi się najbardziej popularne i najlepiej oddające klimat.