Super Mario Bros 2 to tytuł, dzięki któremu po raz kolejny odradza się kultowy japoński producent konsol Nintendo. Wiele osób przekreślało szansę na rozwój Nintendo. Twierdzili, że firma nie ma szans w konfrontacji z Sony czy Microsoft. Japończycy mają jednak swoją filozofię. Nie tworzą masowego produktu. Tworzą unikalne doświadczenia i niespotykaną miodność przeznaczoną dla wybranych. Wybrani są jednak lojalni i za swoje ukochane Nintendo dadzą się wbić na pal.

Wracając do Super Mario Bros 2, dla wszystkich fanów tradycyjnych platformówek 2D to odrodzenie gatunku. Niezwykła kolorystyka, unikalna grafika, która maniakom Nintendo oferuje większe przeżycia niż wygrana na giełdzie czy seks z supermodelką. Do tego oryginalna, ekscentryczna oprawa muzyczna i wyraziste postaci bohaterów.

Super Mario Bros 2 powiela znaną już historię. Dzielny Mario i Luigi wyruszają do boju przeciw infantylnym przeciwnikom. Konsekwencja nie jest wadą, ale zaletą serii i generalnie oddaje sens istnienia marki Nintendo. Mario i Luigi zbierają monety Królestwa Muchomorów. Ilość sposobów zbierania monet zaskakuje nawet tak oldschoolowych maniaków Nintendo jak ja. Każda pozytywna czynność wykonana w Super Mario Bros 2 łączy się z nagradzaniem monetami. Pokonujesz przeciwnika dzięki kuli z ogniem, otrzymujesz monety. Docierasz do trudno dostępnych miejsc, jesteś nagradzany monetami. Przechodzisz przez pierścień z monet, masz dodatkowe monety. Czy to ironiczna odpowiedź Nintendo na kryzys i zerową wartość pieniądza w tych czasach ? Czy obsesyjna wprost konsekwencja w eksplorowaniu znanych motywów ?

Mario i Luigi są chciwi. Przesada w ich nagradzaniu świadczy o swoistej ironii twórców gry.

Pozytywnie zaskakują możliwości kooperacji bohaterów. Tryb multiplayer nabiera tu nowego znaczenia.

Wizualnie to mistrzostwo świata. Kolory, których nie da się porównać z niczym. Widać, że twórcy gier mieli do czynienia z substancjami psychoaktywnymi.

Grę należy pochwalić za wyeliminowanie błędów z poprzednich edycji. Tym razem nie doświadczymy rozmytego tła, które drażniło tak wielu. Efekt 3D poprawia jakość gry, nie pozostając jedynie nowinką technologiczną.

New Super Mario Bros 2 to idealna propozycja dla właścicieli konsoli 3DS. Platformówka, która nadal pozostaje niedoścignioną ikoną gatunku. Gra wciąga i uzależnia.

Zastanawia nas jedynie, skąd przedrostek New. Gra nie jest nowa. To klasyczne Super Mario przeznaczone na nowe konsole Nintendo. Równie miodne i pasjonujące w takim samym stopniu. Po prostu kultowe.

Sześć podstawowych światów i dodatkowe poziomy to jednak zbyt mało. Prosimy o więcej.

autor: rdkns