Model ten łączy w sobie ponadczasowe wzornictwo serii Nokia 8800 Arte z materiałami odzwierciedlającymi nowy, ekskluzywny styl. Nokia 8800 Carbon Arte został wyprodukowany z włókna węglowego, tytanu, polerowanego szkła i stali nierdzewnej i jest przeznaczony dla osób, które cenią jakość działania bez kompromisów.

Wykorzystując inspirację z takich dziedzin, jak architektura, sport samochodowy oraz technika lotnicza i kosmonautyczna, Nokia 8800 Carbon Arte tworzy niepowtarzalny styl dzięki wyjątkowym dźwiękom, powierzchniom i kształtom nadawanym przez włókno węglowe i tytan.

Oprócz funkcji 3G, aparatu fotograficznego 3,2 Mpx z automatyczną ostrością i wysokiej jakości dźwięku Nokia 8800 Carbon Arte wyróżnia się imponującym wyświetlaczem OLED i wbudowaną pamięcią, którą w odróżnieniu od poprzednich telefonów z tej serii rozbudowano do 4 GB. Specjalna powłoka firmy Nokia zmniejsza ilość smug i odcisków palców na metalu i szkle, a wyjątkowe, wszechstronne złącze microUSB pozwala uniknąć nieeleganckich łączeń obudowy.