Raspberry PI 2 B to kolejna edycja ulubionego przez geeków mikrokomputera. To niezwykle tani sprzęt, który uzyskał kultowość na poziomie produktów Apple. Wszystko dzięki rosnącej ilości gadżetów i nieograniczonym niemal możliwościom rozwoju. Pojawiają się już przystawki umożliwiające transformację Raspberry w notebook czy drukarkę 3D.

Oczyma wyobraźni widzę konkurujące z Apple Store sklepy w których znajdziemy ekonomiczne Raspberry i mnóstwo gadżetów oraz inne marki nietypowych komputerów. To sensowna alternatywa dla Apple i tradycyjnych PC. Oryginalny, designerski i niezwykle ekonomiczny komputer, który można kupić za nieco ponad 150 PLN.

Raspberry PI 2 B to większa ilość pamięci RAM i mocniejszy procesor. Na pokładzie znajdziemy czterordzeniowy procesor ARM Cortex A7 o taktowaniu 900 Mhz i 1 GB pamięci RAM.

Do tego cztery porty USB, jeden port HDMI, wyjście Mini Jack dla słuchawek i port Micro USB dla ładowarki.

40 pinowe gniazdo GPIO umożliwia programowanie urządzenia. Złącze na kartę micro SD pozwoli zainstalować system operacyjny, a port Ethernet podłączyć sieć Internet poprzez kabel.

Całość prezentuje się zgrabnie. Różnorodne obudowy pozwolą spersonalizować wygląd kultowego komputera. Gadżet jest tak mały, że możemy włożyć go do kieszeni. Potrzebna jednak będzie klawiatura i monitor lub telewizor wraz z łączem HDMI.

Dostęp do sieci Internet uzyskamy poprzez kabel lub wpięty adapter WIFI korzystający z USB. Funkcję dysku pełni karta micro SD. Minimalna pojemność to 4 GB. Systemy operacyjne, które ściągamy ze strony Raspberry to dedykowana wersja Linuxa, OS X od Apple czy Windows 10.

Trwają prace nad integracją komputera z popularnym systemem Android. Rekomendowana przez trendu.pl wersja to Raspbian Jessy.

Dla właścicieli "Malinki" przeznaczono dedykowany sklep, który wzorem sklepu Play pozwala pobierać dedykowane aplikacje.

W standardzie znajdziemy pożyteczny pakiet Libre Office, przeglądarkę internetową i pakiet gier. Instalacja systemu operacyjnego przebiega intuicyjnie. Wystarczy zainstalować system na sformatowaną kartę Micro SD i uruchomić system.

Proces instalacji trwa do pół godziny. Uruchamianie jest szybkie i zajmuje kilkanaście sekund. Korzystanie z systemu jest intuicyjne i płynne. Czy można znaleźć lepszy pomysł na wydanie 175 PLN ? Gadżet roku według redakcji trendu.pl. Totalna rekomendacja. Nowa nisza i wartość nie tylko dla geeków.

Link to pobrania systemów to: https://www.raspberrypi.org/downloads.