Za najnowszą edycję gry Tomb Raider - Rise of the Tomb Raider odpowiada studio Crystal Dynamics.

To kontynuacja przygód znanych z poprzedniej serii. Konwencja i mechanika rozgrywki są zbliżone.

W grze przenosimy się w różne części świata. Skala możliwości eksploracji terenu jest imponująca. Autorzy gry zadbali o rozbudowaną mechanikę „craftingu”.

Rise of the Tomb Raider to jedenasta odsłona przygód legendarnej Lary Croft.

Gra zawiera się w konwencji przygodówek z domieszką gier akcji wyróżniających się sporą brutalnością i aspektem survivalowym.

Wydarzenia, jakie miały miejsce na wyspie Yamatai, odcisnęły piętno na naszej bohaterce, czyniąc ją niezwykle twardą i bezwzględną.

Lara pozostaje niepokorna, co wpływa na jej toksyczne relacje z otoczeniem.

Niestworzone opowieści młodej archeolog nie znajdują posłuchu w jej środowisku, co skazuje bohaterkę na alienację.

Lara nie ma wyjścia i musi odnaleźć dowody na istnienie tego, z czym walczyła na wyspie. Bohaterka wyrusza na Syberię. Jej misją jest odnalezienie spowitego aurą niewidzialności, legendarnego miasta Kitież. To miejsce skrywa tajemnicę nieśmiertelności.

To pierwszy przystanek w grze.  W późniejszych etapach Lara odwiedza równie ciekawe zakątki świata. Mechanika rozgrywki, pozostała wierna rozwiązaniom z poprzedniej odsłony. Spore znaczenie odgrywa ciche przemykanie się za plecami przeciwników i posługiwanie się łukiem. Nie brakuje sekwencji, w których angażujemy się w regularną strzelaninę. Co ciekawe, lokacje stały się mniej więcej trzy razy większe. Więcej czasu spędzamy na eksploracji.

Twórcy rozbudowali mechanikę craftingu, dając możliwość wytwarzania rozmaitych przedmiotów (np. bandaży, koktajli Mołotowa, zatrutych strzał).

Grafika zapiera dech w piersiach. Skok jakościowy w stosunku do Tomb Raidera poraża. Warto podkreślić, że Rise of the Tomb Raider powstawał, z myślą o najnowszych konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Wśród wielu nowości możemy wymienić wprowadzenie dynamicznego cyklu dobowego i zmiennych warunków atmosferycznych.


Premiera gry odbędzie się 10 listopada 2015r.  Tytuł jest przeznaczony na wszystkie platformy sprzętowe poza Nintendo.