SAPPHIRE przedstawił nową wersję znanej już karty graficznej HD 4870 X2. SAPPHIRE HD 4870 X2 ATOMIC wyposażono w jednoslotowy system chłodzenia wodą oraz fabrycznie podniesiono zegary obu procesorów graficznych HD 4870 i dwóch gigabajtów pamięci GDDR5.
SAPPHIRE HD 4870 X2 ATOMIC łączy w sobie dwie kompletne karty graficzne HD 4870 zainstalowane na jednej karcie PCI Express. Każdy z procesorów graficznych jest taktowany fabrycznie częstotliwością 800 MHz (referencyjnie 750 MHz) i ma do dyspozycji 1 GB pamięci GDDR5, co w sumie daje 2 GB pamięci taktowanych z efektywną częstotliwością 4 GHz!
W celu schłodzenia tej potężnej konstrukcji zastosowano układ chłodzący za pomocą wody. Dzięki zastosowaniu komponentów o bardzo wysokiej wydajności zestaw umożliwia jednoczesne chłodzenie procesora CPU – odpowiedni blok i mocowanie zarówno dla procesorów AMD, jak i Intel znajduje się w zestawie. Elementy zestawu są połączone ze sobą za pomocą giętkich teflonowych rurek.
SAPPHIRE HD 4870 X2 ATOMIC jest gotowa do pracy bezpośrednio po wyjęciu z pudełka. Układ chłodzący kartę graficzną, procesor i chłodnica są połączone i wypełnione cieczą już w fabrykach SAPPHIRE. Do rozpraszania ciepła z chłodnicy zastosowano duży wiatrak (120 mm) o wydajności 102 m3/h. Wiatrak może być podłączony bezpośrednio do zasilacza lub też do płyty głównej, dzięki czemu użytkownik może kontrolować jego prędkość obrotową.
Karta graficzna SAPPHIRE HD 4870 X2 ATOMIC jest przeznaczona dla użytkowników wymagających najwyższej wydajności od zakupionych podzespołów. O elitarności tego modelu świadczy jego ograniczona produkcja - każda karta jest oznaczona indywidualnym numerem - oraz wyposażenie – ATOMIC jest dostarczany w aluminiowych walizkach z bogatym zestawem oprogramowania i akcesoriów.
Cała konstrukcja karty SAPPHIRE HD 4870 X2 ATOMIC wraz z jednoslotowym chłodzeniem znajduje się na jednej płytce PCB. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników posiadających płyty główne wyposażone tylko w jeden slot PCI Express. W przypadku korzystania z płyty głównej z dwoma slotami PCI-E 2.0 i zgodnej z CrossFireX można bezproblemowo zainstalować dwie karty graficzne SAPPHIRE HD 4870 X2, dodatkowo zwiększając wydajność podsystemu graficznego.
SAPPHIRE HD 4870 X2 ATOMIC posiada najnowszą wersję technologii ATI Avivo™ HD, co wpływa na polepszenie jakości wyświetlanego obrazu. Nowa generacja sprzętowego dekodera wideo UVD (Unified Video Decoder) w znaczącym stopniu zmniejsza obciążenie procesora i pozwala na płynne odtwarzanie zawartości dysków Blu-ray™ i HD DVD zapisanej w formatach VC-1, H.264 i MPEG. Oprócz dwóch wyjść Dual Link DVI i jednego TV-Out karta jest wyposażona w adapter DVI-HDMI. Zapewnia to możliwość przesyłania dźwięku przestrzennego 7.1 bezpośrednio do wyświetlacza przez port HDMI.