Do redakcji trendu.pl trafił designerski notebook, który nawiązuje do tradycji kultowych komputerów przenośnych serii ThinkPad.

To model X1 Carbon. Ultrabook oferuje 14 calowy ekran i energooszczędny procesor Intel Core i7 5600U.

Komputer wyposażono w  8 GB pamięci RAM i zintegrowaną kartę graficzną Intel HD Graphics 5500. Znajdziemy tu dodatkowo dysk SSD o pojemności 320 GB.

Wysokiej jakości, półmatowy wyświetlacz w technologii IPS gwarantuje rozdzielczość na poziomie 2560x1440 pikseli.

Warto dodać, że to ekran dotykowy. Biznes ceni mobilność. Opisywany notebook oferuje złącze na kartę SIM, z obsługą pełnego LTE. Dzięki temu rozwiązaniu, zewnętrzny modem okazuje się zbędny.

System operacyjny, który jest oferowany wraz z biznesowym ultrabookiem to Windows 8 Pro.

Rekomendujemy Windows 10, który w większym stopniu pozwoli delektować się możliwościami tak wyrafinowanego technologicznie urządzenia.

 

Obudowa, rozmieszczenie portów:

 

Obudowę, klawiaturę i touchpad wykonano z wysokiej jakości włókna węglowego, stąd nazwa Carbon X1. Grubość opisywanego modelu to jedyne 18 mm, a waga to symboliczne 1,3 kg.

Konstrukcja jest niezwykle wytrzymała i odporna na wszelkiego rodzaju naciski. Komputer poddany najbardziej brutalnym torturom nie wydobywa z siebie nawet jednego skrzypnięcia. ThinkPad to klasa sama dla siebie, która wytrzymuje lata pracy. Minusem jest dość skromna, jak na tej klasy komputer ilość złącz.

 

Złącza:

 

z lewej strony:

- gniazdo zasilania

- złącze stacji dokującej (pod zaślepką)

- pełnowymiarowy port HDMI

- mini display port

- USB 3.0

- wyjście audio.

 

z prawej strony:

- USB 3.0

- gniazdo LAN (potrzebna przejściówka)

- blokada Kensington

 

tył:

- gniazdo karty SIM

 

Jedynie dwa porty USB i brak slotu dla kart pamięci należy zaliczyć na minus.

 

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk:

 

Klawiatura reprezentuje ekstraklasę. Ergonomiczne, idealnie wyprofilowane i sprężyste klawisze zachęcają do nieustannego pisania.

Płytka dotykowa działa płynnie i cicho. Jest niezawodna w takim samym stopniu jak przyciski sterujące.

W modelu znajduje się legendarny, podkreślający charakter marki czerwony Trackpoint. Z prawej strony klawiatury znajdziemy czytnik linii papilarnych. To idealne rozwiązanie dla biznesmenów owładniętych obsesją zabezpieczania danych.

Dotykowy wyświetlacz wyróżnia powłoka półmatowa, która gwarantuje optymalną percepcję obrazu, niezależnie od warunków zewnętrznych. Matryca IPS zapewnia doskonałe kąty widzenia.

Swoistą piętą achillesową okazują się głośniki. Jakość dźwięku wystarczy do prowadzenia biznesowych telekonferencji, delektowanie się muzyką jest wykluczone. Po kilkunastu sekundach emitowania wysokich tonów, jesteśmy zmuszeni wyłączyć dźwięk.

Wydajność ultrabooka jest wysoka. Pamiętajmy, że nie jest to urządzenie gamingowe, ale komputer dedykowany dla biznesu.

 

Chłodzenie, czas pracy na baterii, głośność:

 

Bardzo restrykcyjne i wydajne chłodzenie powoduje, że procesor rozgrzewał się jedynie do temperatury na poziomie 70 stopni C. Obudowa w najcieplejszym miejscu generowała jedyne 38 stopni C.

Pod nadgarstkami ciepłota nie była większa niż 30 stopni C. Głośność układu chłodzenia jest wzorcowa. Przy największym obciążeniu przekraczała poziom 23 dB (w stanie spoczynku 20 dB).

Akumulator przy użytkowaniu rozładował się po 8 godzinach. Praca w trybie oszczędzania energii wydłuży czas pracy 15 godzin.

 

Podsumowanie:

 

Lenovo ThinkPad X1 Carbon to wymarzone narzędzie pracy dla managerów. Designerski, perfekcyjnie wykonany i wytrzymały komputer, który pozwala czerpać radość z pracy.

Niezwykle modny, zaawansowany technologicznie i pożądany. To ultrabook, który podkreśla status właściciela w jeszcze większym stopniu niż komputery sygnowane logo Apple. Totalna rekomendacja trendu.pl. Komputer z czynnikiem "X".

 

Zalety:

 

- Lekka i pancerna obudowa (włókno węglowe).

- długi czas działania na jednym ładowaniu.

- niskie temperatury generowane przez ultrabook

- wysokiej jakości wyświetlacz dotykowy

- moduł kart pamięci SIM z obsługą LTE

 

Wady:

 

- brak slotu kart pamięci

- Windows 8 Pro (możliwa aktualizacja do Windows 10).

- słaba jakość głośników (tylko wysokie tony).

- zbyt mała ilość złącz