W grach strategicznych wszyscy gracze rywalizujący o zwycięstwo posiadają na początku identyczne zasoby, a dopiero cykl ich wykorzystania gwarantuje sukces na polu walki. Wyróżniamy głównie strategie turowe i rozgrywane w czasie rzeczywistym, RTS. Elementy można jednak dowolnie łączyć, a nawet dodawać do gier strategicznych funkcje RPG, itp.

Najlepsze gry strategiczne dla wszystkich
Do najlepiej zaprojektowanych i legendarnych strategii należą szachy, GO, odmiany Pokera, Monopoly czy Scrabble. Posiadają one od lat odpowiedniki stacjonarne oraz wirtualne. Wiele z nich odnaleźć można również w trybie multiplayer.

Strategia nie tylko na komputerze
Wizualną ucztę przy grach strategicznych odczujesz nie tylko na komputerze. Ogromne plansze, wykonane własnoręcznie przez graczy, oferują takie cykle, jak Warhammer, Dungeons and Dragons, Władca Pierścieni – strategie wojenne, gdzie na wielkich polach realistycznie odwzorowanych bitew toczy się walkę z innymi pasjonatami. Dużą rolę podczas prowadzenia postaci odgrywa wyobraźnia, rozmowy z fanami gatunku, skupienie na dokładnym przygotowaniu modeli.
Strategie komputerowe otrzymujące najwyższe oceny praktycznie w dowolnym rankingu to Starcraft, Europa Universalis, Civilization, Heroes of Might and Magic, Warcraft, saga Settlers, Age of Empires, cykl Anno, Stronghold. Wymienione gry strategiczne posiadają wieloletnią historię. Niektóre pojawiły się już w kilku odsłonach i dalej przyciągają rzesze zwolenników. Nie da się wybrać najlepszego projektu, ponieważ zamiast wizualnej strony liczy się bardziej grywalność. Dokładność graficzna dopasowana do racjonalnych wymagań sprzętowych to zdecydowanie punkt numer jeden w perfekcyjnej strategii. Praktycznie każda gra strategiczna wydana w 2013 roku, uruchomiona na komputerze z najlepszymi komponentami zachwyci bogactwem wykonania. Wymienione pozycje stale ewoluują dopasowując się do standardów modernizacji komputerów.

Co się liczy najbardziej podczas projektowania rozgrywki strategicznej?
Legendarne strategie charakteryzują się utrzymaniem spójnej historii w rzeczywistości skonstruowanej od podstaw. Bohaterowie są dokładnie przedstawieni na tle fabularnym, elementy map są różnorodne, często ruchome. Stronę graficzną wspiera doskonała muzyka. Obecnie każdy serwis z grami posiada własne zestawienia oraz rankingi użytkowników. Tak jest np. na portalu gry.wp.pl. Rankingi umożliwiają dotarcie tylko do wartościowych gier strategicznych.