W niedzielę 22 listopada w Nokia Theatre w Los Angeles odbyła się tegoroczna gala rozdania nagród American Music Awards. Tym razem największą liczbę statuetek otrzymała młodziutka, bo zaledwie dziewiętnastoletnia wokalistka Taylor Swift, którą zapamiętaliśmy nie tyle z jej piosenek, co ze skandalu z udziałem muzyka Kanye’a Westa, który miał miejsce podczas uroczystości MTV Video Music Awards. Przypomnijmy, że w trakcie wręczania statuetki piosenkarz wtargnął na scenę, wyrwał dziewczynie mikrofon, po czym oznajmił, że nagroda ta należała się Beyonce, a nie jej.

Na American Music Awards Taylor Swift przyznano aż pięć statuetek, w tym za artystkę roku, ulubioną wokalistkę pop/rock, ulubioną wokalistkę country, ulubiony album country (za „Fearless”) oraz za ulubionego współczesnego artystę. Ponadto cztery pośmiertne statuetki otrzymał także Michael Jackson w kategorii: ulubiony artysta pop/rock, ulubiony artysta soul/R&B, ulubiony album pop/rock oraz ulubiony album soul/R&B (za „Number Ones”). Nagrody w imieniu zmarłego króla popu odebrał jego brat Jermaine. Po dwie statuetki zdobyli także Jay-Z oraz The Black Eyed Peas.
American Music Awards to jedna z najbardziej prestiżowych nagród muzycznych na świecie, która co roku jest przyznawana artystom przez stację muzyczno-rozrywkową MTV. Podstawą do znalezienia się w gronie nominowanych jest przede wszystkim stopień popularności w rozgłośniach radiowych, a także liczba sprzedanych płyt.

Co więcej, jest to także swego rodzaju pokaz mody i doskonała szansa na wypromowanie się. W tym roku w swoich nietuzinkowych kreacjach na czerwonym dywanie królowały takie gwiazdy, jak Rihanna, Fergie, Shakira, Alicia Keys, Leona Lewis, a nawet Paula Abdul.
Całkowita lista zwycięzców American Music Awards prezentuje się następująco:
- Artystka roku – Taylor Swift
- Pop/Rock: Ulubiony artystaMichael Jackson
Ulubiona artystka – Taylor Swift
Ulubiony zespół – The Black Eyed Peas
Ulubiony album – Number Ones (Michael Jackson)
- Country: Ulubiony artysta – Keith Urban
Ulubiona artystka – Taylor Swift
Ulubiony zespół – Rascal Flatts
Ulubiony album – Fearless (Taylor Swift)
- Soul/R&B Ulubiony artystaMichael Jackson
Ulubiona artystka – Beyonce
Ulubiony zespół – The Black Eyed Peas
Ulubiony album – Number Ones (Michael Jackson)
- Rap/Hip Hop Ulubiony artystaJay-Z
Ulubiony album – Blueprint 3 (Jay-Z)
- Artysta współczesny: Taylor Swift 
- Muzyka Latynoska: Aventura 
- Rockowa muzyka alternatywna: Green Day 
- Współczesna inspiracja: Mary Mary 
- Ścieżka dźwiękowa: Twilight Soundtrack