David LaChapelle urodził się w 1969 roku w amerykańskim stanie Connecticut. Już jako buńczuczny 15-latek uciekł z domu i udał się do Nowego Jorku, gdzie szybko stał się uczniem Andy'ego Warhola. Pierwsze zlecenie dla magazynu "Interview" okazało się strzałem w dziesiątkę - David okrzyknięty został najbardziej obiecującym fotografem chwili.

David podbił świat fotografii, mody i reklamy dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi wyniesionemu z pop-artu, stając się samemu ikoną popkultury. Bezkompromisowo realizuje swoje wizje, przez co plan fotograficzny przypomina bardziej plan filmowy. Sam o sobie mówi, że jest bajkopisarzem, dzięki czemu o jego zdjęcia do kampanii reklamowych zabiegają największe domy mody na świecie i producenci telewizyjni.

Przed jego obiektywem stawały największe i najbardziej kontrowersyjne gwiazdy popkultury m.in. Angelina Jolie, Uma Thurman, Elton John, Madonna, Britney Spears, David Beckham, Paris Hilton i Marilyn Manson. Jego zdjęcia pojawiały się na okładkach wielu prestiżowych magazynów takich jak "Vogue", "Vanity Fair", "The Face" i "Rolling Stone".

Współpracował między innymi z H&M, bebe, ECCO, Siemens, Motorola, HBO, MTV.