Epoka piratów zbliża się do końca. Will Turner płynie na Daleki Wschód po magiczne mapy, które pomogą mu odnaleźć skrytkę Davy'ego Jonesa i tym samym ocalić Jacka Sparrowa. Jack zostaje uratowany, ale Jones wraz z lordem Cutlerem Beckettem, demonicznym azjatyckim piratem Sao Fengiem i Jamesem Norringtonem zawarli układ zagrażający wolności Jacka, Elizabeth, Willa, nowego sojusznika Barbossy i wszystkich piratów na świecie. Jack zmuszony jest udać się z przyjaciółmi na terytorium nie zaznaczone na mapie - wyspę Shipwreck na końcu świata...

Tak przedstawia się fabuła ostatniej części trylogii o piratach, która właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. Filmu, który na świecie obejrzały już dziesiątki milionów widzów, a zyski z niego idą w setki milionów dolarów.

Warto zatem zapytać kto jest ojcem tego sukcesu? Z pewnością jest nim producent wszystkich części Jerry Bruckheimer. Nie można jednak zapominać o roli reżysera - a nim jest właśnie Gore Verbinski. Artysta od zarabiania pieniędzy na filmach. I nie tylko...


W Hollywood zdobył uznanie przede wszystkim jako reżyser o niezwykłym wyczuciu wizualnym, dużych ambicjach i śmiałych pomysłach. Potrafi odnaleźć się w każdym gatunku i konwencji. Łączy rzemiosło z talentem oraz spontanicznością, czego efektem są przeboje box office'u. W 2004 roku znalazł się nawet na liście 100 najpotężniejszych ludzi filmu, sporządzonej przez magazyn "Premiere".

Gore Verbinski dzieciństwo spędził w stanie Tennessee, a młodość w Kalifornii. Zanim został filmowcem, był muzykiem punkowym. Grał w takich kapelach, jak Daredevils i Little Kings. W końcu jednak gitara go nieco znużyła, a przynajmniej nie interesowała tak bardzo, jak kamera. Podjął studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) na Wydziale Filmu i Telewizji. Dyplom uzyskał w 1987 roku.

Karierę zaczął od obrazów krótkometrażowych (m.in. "The Ritual" z 1996 roku), teledysków (m.in. dla formacji Bad Religion) i spotów reklamowych. Za sprawą tych ostatnich po raz pierwszy zrobiło się o nim głośniej. Dzięki nim wygrał cztery statuetki Clio oraz Srebrnego Lwa w Cannes, przyznawanego przez branżę reklamową. To właśnie on jest odpowiedzialny za słynną kampanię piwa Budweiser, której motywem przewodnim są gadające żaby. Współpracował także z firmami, takimi jak Nike, Coca-Cola, United Airlines oraz Canon.

Na dużym ekranie i w pełnym metrażu zadebiutował w 1997 roku familijną komedią, łączącą elementy animacji z tradycyjnym obrazem aktorskim - "Polowanie na mysz", w której dwóch braci musi sobie poradzić z niechcianym, acz szalenie inteligentnym małym lokatorem. Do drugiego filmu, przewrotnej komedii romantycznej z zacięciem kryminalnym ? "The Mexican" (2001), Verbinskiemu udało się już zaangażować hollywoodzkie gwiazdy: Julię Roberts oraz Brada Pitta. Zdania krytyki były podzielone, wielu recenzentów ganiło scenariusz autorstwa J.H. Wymana, jednak publiczność, szczególnie ta nastoletnia, polubiła tę produkcję.

Wszystkich natomiast ? i to bez wyjątku zachwyciło kolejne przedsięwzięcie reżyserskie Verbinskiego, a mianowicie remake japońskiego horroru Hideo Nakaty "Ringu" (1998). Amerykański "Ring" (2002) stał się dowodem na to, iż hollywoodzka przeróbka może być ? o ile nie bardziej, to przynajmniej tak samo interesująca, wciągająca i przerażająca, a przede wszystkim świeża, co oryginał. Dzięki temu projektowi w Los Angeles zapaliło się światło dla japońskiego horroru.

Verbinski pozwolił jednak na to, aby w kolejne remaki, a także sequele jego własnej pracy, bawili się inni twórcy. Po 18 dniach spędzonych na planie "Wehikułu czasu" (zastępował chorego Simona Wellsa) według powieści H.G. Wellsa, zajął się całkowicie odmiennym projektem. W towarzystwie gwiazd, tym razem Johnny'ego Deppa, Keiry Knightley i Orlando Blooma oraz Geoffreya Rusha, nakręcił żywiołową komedię o piratach i skarbach, bogatą w humor sytuacyjny i słowny, a także imponujące sekwencje pojedynków: "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" (2003). Historia, którą zainspirowała jedna z atrakcji parku tematycznego tak bardzo spodobała się widzom.

Potem była dróga cześć Piratów: Skrzynia umarlaka. Teraz na ekrany polskich kin wchodzi trzecia część Piratów: Na krańcu świata.

Jaki jest w nim Johnny Depp? Czy Jack Sparrow znowu dopnie swego? Czy Verbinski znowu nakręcił oszałamiający film? Warto się przekonać samemu.