"Klasyczna męska uroda nigdy nie była w moim typie. Taki facet, jak David Beckham, byłby dla mnie uosobieniem piekła". Lily Allen urodziła się w Hammersmith. Pochodzi z rozbitej rodziny - rodzice rozwiedli się gdy miała zaledwie 4 lata. W dzieciństwie często się przeprowadzała, migrując do kolejnych dzielnic Londynu. Równie często zmieniała szkoły - czasem ze względu na przeprowadzki, a czasem z uwagi na złe zachowanie. W sumie, Lily uczęszczała aż do 13 szkół. Jako14-latka, znalazła się w szkole z internatem, z której uciekła na festiwal do Glastonbury. Ostatecznie, rok później porzuciła naukę i wyjechała na Ibizę. Pojawiała się jako wokalistaka na płytach house'owych. Przez miesiąc utrzymywała się ze sprzedaży tabletek extasy. Dziewczynie pomógł jej obecny menadżer. Allen pomimo wyglądu niewinnej dziewczynki, bez skrępowania mówi, co myśli. Bardzo negatywnie podchodzi do muzyki - uważa, że wszystkie młode zespoły alternatywne brzmią tak samo. W swoich wypowiedziach krytykuje nie tylko muzyków, ale również fanów zespołów.

Ze względu na zainteresowania rodziców, w domu Lily nigdy nie brakowało płyt. W dzieciństwie słuchała reggae i punka. Obecnie, jako swoje inspiracje, wymienia artystów alternatywnej muzyki klubowej, a także The Specials, Rip Rig and Panic, T.Rex, The Slits, Blondie i Wreckless Eric, Prince'a i Eminema oraz Kate Bush.

Debiutancka płyta wokalistki zatytułowana Alright, Still ukazała się w lipcu 2006 roku. Album zawiera 11 utworów. Singiel Smile, który pochodzi z tej właśnie płyty, stał się utworem tygodnia w BBC Radio 1 i wielkim przebojem w Wielkiej Brytanii. Produkcją albumu zajęli się Pablo Cook, Blair Mackichan, Future Cut, Mark Ronson oraz Greg Kurstini.

Lily Allen twierdzi, że mężczyźni o urodzie Davida Beckhama nie mają u niej szans. Zgodziłaby się na romans z przystojnym piłkarzem, jedynie za milion funtów.