Śmierć księżnej Walii, Diany spotkała się z niezwykle emocjonalnym odbiorem. Mieszkańcy niemal całego globu i media, w szczególności tabloidy zostały poruszone tragicznym wydarzeniem.

Tysiące ludzi w hołdzie Lady D składało kwiaty, laurki, przynosiło maskotki czy pisane w wyniku wstrząsu emocjonalnego wiersze. Nie zabrakło również licznych listów skierowanych bezpośrednio do rodziny królewskiej. Dowody pamięci wobec Diany były pozostawiane wszędzie, gdzie przebywała Księżna.

Pojawiły się liczne kontrowersje i spekulacje, łącznie z obarczaniem winą o śmierć Diany rodziny królewskiej.

Księżna została pochowana w czarnej sukni, którą zaprojektowała Catherine Walker. W dłoniach Lady D umieszczono różaniec, który był prezentem od Świętej Teresy z Kalkuty.

6 września 1997 roku w Opactwie Westminsterskim odbył się pogrzeb Diany, księżnej Walii. Uroczystość miała miejsce punktualnie o godz. 11:00. Mowę pogrzebową wygłosił brat zmarłej, Charles, 9. hrabia Spencer. Przemawiały również siostry Diany, Lady Sarah McCorquodale i Lady Jane Fellowes. Matka Frances Shand Kydd była obecna, ale nie zabrała głosu.

Elton John przyjaciel Diany wykonał w hołdzie dla księżnej przekształconą wersję piosenki „Candle in the Wind" (w tłum. Świeca na wietrze).

W trakcie ceremonii wykonano również ulubiony hymn księżnej.

Za trumną szli: Karol, książę Walii (były mąż), Charles – 9. hrabia Spencer (brat), książę William (starszy syn), Filip, książę Edynburga (teść), a także książę Harry (młodszy syn), który w kwiatach na trumnie ułożył kartkę podpisaną „Mamusia".

W ostatniej drodze Diany, księżnej Walii brała udział licznie zgromadzona arystokracja i celebryci.

Ponad milion osób pojawiło się na trasie przejazdu trumny. Pogrzeb w telewizji oglądało 2,5 miliarda osób na całym świecie.

Śmierć Księżnej Diany nadal budzi emocje i wywołuje kontrowersje. Choć nie tak gorące, jak w dniach towarzyszących jej odejściu...

Autor: Beata A.