Richard Hammond to dość dynamiczna i charakterystyczna postać medialna. Urodził się 19 grudnia 1969 roku w miejscowości Solihull, w Anglii. Człowiek ten jest związany z ciekawymi i niekonwencjonalnymi programami telewizyjnymi, w Polsce możemy oglądać programy z jego udziałem na kanałach z serii Discovery oraz BBC Knowledge. Obecnie Hammond prowadzi program Top Gear, poświęcony motoryzacji. Publikuje też co tydzień artykuły w swojej rubryce motoryzacyjnej w The Daily Mirror.
Ciekawym, aczkolwiek nieprzyjemnym wydarzeniem w jego życiu był wypadek, którego doznał 20 września 2006 roku podczas kręcenia jednego z odcinków Top Gear. Bolid Hammonda (w którym zamierzano pobić angielski rekord szybkości na lądzie) przy prędkości aż 480 km/h oderwał się od ziemi i przekoziołkował. Pomimo wielu urazów po kilku dniach wyszedł ze szpitala, a w styczniu 2007 roku powrócił do pracy w telewizji. Dziwiono się, że prezenter w ogóle przeżył taki wypadek.
Richard Hammond prowadził także wcześniejsze serie programu Brainiac. W programie tym przeprowadza się różne ciekawe, niekonwencjonalne, a czasami i humorystyczne eksperymenty, które jednak są przedstawiane jako poważne, popularnonaukowe doświadczenia.
Hammond posiada całkiem pokaźny „park maszyn” w garażu. Jest właścicielem m.in. Suzuki GSXR 1000, Dodge Chargera, Porsche 911 i Mustanga Shelby GT320.
Richardowi życzymy, by zawsze czerpał radość ze swojej pracy, ale jednak także by zachowywał szczególną ostrożność przy rozmaitych eksperymentach czy to motoryzacyjnych, czy też innych.