Taniec Hip Hop, podobnie jak cała kultura HH, wywodzi się z Nowego Jorku. Taniec Hip Hop nie jest jednak tańcem kultury Hip Hop, gdyż jest nim Breakdance. Hip Hop, jako styl tańca, to połączenie muzyki rnb, soul i rap z ruchami ciała. Charakterystyczną cechą hip hop-u jest mocna praca nóg na ugiętych kolanach w połączeniu ze zwartą, plastyczną górną partią ciała. Tempo w tym gatunku jest zależne od muzyki, więc wolniejsze utwory pozwalają "pulsować" i wyczuwać ciałem nawet najdrobniejsze zmiany w danym utworze, a szybsze mogą dać upust wszystkim emocjom tancerza. Efektem tego są różnorodne i widowiskowe kroki.

W dzisiejszych czasach wielu ludzi zapomina, że w tańcu Hip Hop najważniejsza była czysta improwizacja oraz brak jakichkolwiek reguł i ramowych figur. Stąd w stylu tym pojawiały się elementy dosłownie wszystkich tańców (od latynoamerykańskich do rosyjskich). Bardzo ważna jest świadomość możliwości własnego ciała. Każde ciało ma bowiem inne możliwości, dlatego każdy tancerz powinien mieć swój własny unikalny styl. Dlatego też niektórzy łączą taniec hip-hop z innymi technikami, takimi jak locking, popping, jazz, dancehall, krumping itp., co nie jest złe, gdyż jak napisałem wcześniej, nie ma wyznaczonych reguł.

Obecnie Hip Hop stał się jednym z najbardziej popularnych stylów tańca na świecie. Doszło to do takiego stopnia, że zaczęły się pojawiać „podstyle” tego tańca, wśród których znajdują się m.in:

- lyrical hip hop (polega na tworzeniu choreografii bardziej związanych z emocjami, skupia się przede wszystkim na interpretacji muzyki i słów)

- oldschool hip hop (tańczony tylko do oldschoolowych kawałków (lata 80-te i starsze, ruchy przypominają te, które widać było na imprezach w tamtych czasach)

- gangsta hip hop (naśladowanie ruchów, gestów gangsterskich, szczególnie z zachodniego wybrzeża USA)

- street dance (mieszanka hip hopu, jazzy i funky)

- new style

- new age

Taniec Hip Hop polecamy wszystkim tym, którzy zakochani są głównie w muzyce rnb, a nie klasycznym rapie. Mimo, że obecnie jest on wybierany głównie przez młodszych, to nie wolno zapominać, że jego prekursorzy mają dziś około 50 lat i nadal go tańczą. Dodatkowo wielu ludzi nie może odnaleźć się w tańcach klasycznych, latynoamerykańskich czy też jazzie, dlatego hip hop może być w takiej sytuacji właściwym wyborem.