Stało się to, czego spodziewaliśmy się od dawna. Zaczęło się od trampek i spodni do jogi, które implementowano do mody haute couture, a tendencja na sportowe formy i dodatki zaczęła coraz mocniej przenikać na wybiegi. Podczas pokazów kolekcji couture wiosna 2014 Chanel i Dior zobaczyliśmy sportowe buty, a teraz przyszedł czas na Atelier Versace.

Pokazy tegorocznego Paris Couture Week nie rozpoczęły się od eterycznej estetyki i zwiewnych sukienek nimf leśnych. Haute Couture wyraźnie pozbywa się takiej etykiety. W kolekcji Atelier Versace wiosna 2016 na wybiegu królowało „sportowe couture”. Donatella Versace zawsze tworzyła wyrazistą, mocną modę, zmysłową i kobiecą. W najnowszej kolekcji zaskoczyła widzów perfekcyjnym krawiectwem połączonym z modą ready-to-wear. Należy docenić rezygnację z notorycznego i przesadzonego podkreślania kobiecych kształtów przez projektantkę na rzecz subtelnego prezentowania sylwetek i linii. Sukienki zostały uzupełnione sportowymi garniturami, powycinanymi żakietami, ozdobionymi koralikami bluzami i krótkimi kurtkami.

W kolekcji Atelier Versace haute couture wiosna 2016 zachwycały wszelkiego rodzaju rozporki, wycięcia, cięcia, rozcięcia, przeplatane lateksowymi paskami. Dużo było geometrycznych wzorów, patchworkowych wstawek i ozdób wykonanych ręcznie. Linki nawiązujące do sportu wspinaczkowego zostały ozdobione kryształkami Swarovskiego. Miękkie, aksamitne formy wzmocnione twardą skórą. Detale okazały się najważniejsze, a Donatella „pozbierała” je z minionych lat i dostosowała do własnej wizji i projektów. Klimat ready-to-wear niektórych ubrań mieszał się z nowoczesną techniką i perfekcyjnym krawiectwem.

Nieoczekiwany taniec eterycznej i luksusowej mody couture z pragmatyczną modą sportową to niewątpliwy sukces domu mody Versace. Pokaz jak zwykle oglądały w pierwszym rzędzie liczne gwiazdy, a wśród nich Alexander Wang, Anthony Vaccarello, Rita Ora i Anna Wintour. Na wybiegu przeszedł legion supermodelek takich jak Gigi Hadid, Behati Prinsloo, Joan Smalls, Lara Stone, Rosie Huntington-Whiteley, Natasha Poly, Mariacarla Boscono i Irina Shayk.