Granice mody bardzo szybko przesuwają się dzięki wykorzystaniu rozwijającej się technologii. United Nude podczas tegorocznego Milan Design Week zaprezentowało eksperymentalne buty, które powstały w wyniku zastosowania drukarki 3D. Architektoniczne buty to początek nowego trendu w modzie i tak naprawdę narodziny butów na miarę XXI wieku. Ekskluzywne drukowane buty zostały zaprojektowane przez grupę wiodących architektów i designerów, wśród których znajdują się: Ben van Berkel, Fernando Romero, Michael Young, Ross Lovegrove i Zaha Hadid.

Buty pomimo architektonicznej struktury i niebotycznie wysokich obcasów są funkcjonalne, estetyczne i podobno wygodne. Konstrukcja została wykonana przy użyciu najwyższej jakości druku 3D, który zapewnił jednoczesną twardość i wytrzymałość, a także miękkie gumowe elementy, które niczym przy pomocy dłuta zostały misternie wyrzeźbione. „Ponownie stworzone buty”, jak chwalą się pomysłodawcy z United Nude, są dostępne w limitowanej edycji 50 par.

Fernardo Romero, architekt i „globalny lider przyszłości”, to twórca nowatorskich butów o nazwie „Ammonite”. Jego wizja nowego obuwia nawiązuje do motywów ekologicznych i kształtów, które możemy odnaleźć w przyrodzie, jak chociażby skamieliny z dna oceanu. W jego projekcie przeplatają się trendy stare i nowe, elementy naturalne i sztuczne, cielesne i duchowe. Ziemia i wszechświat oddzielone od siebie i zarazem połączone, ponadczasowe, jak i uwięzione w konkretnej czasoprzestrzeni. Starannie uformowana geometryczna konstrukcja z matematyczną dokładnością tworzy delikatną, kosmiczną spiralę, która funkcjonuje gdzieś na pograniczu architektury, sztuki i designu.

Zaha Hadid swoją współpracę z United Nude uwieczniła butami „Flames” („Płomienie”), które nawiązują do wizerunku migotliwych płomieni ognia. Konstrukcja tytułowych płomieni zaczyna się od pięty, by niczym języki ognia piąć się w górę, obejmując całą stopę. Architektoniczne umiejętności Hadid i jej artystyczna wrażliwość w połączeniu z eksperymentalną technologią stworzyły rzeźbiarskie  dzieło, które podkreśla istotę ognia. Buty są delikatne i ulotne, ale jednocześnie dynamiczne, twarde i niesamowicie atrakcyjne.
Projektant Ross Lovegrove opisuje swoją pracę z technologią 3D jako narzędzie, które daje niesamowitą wolność dla twórcy.

Korzystanie z druku 3D jest bowiem całkowicie nieokiełznane i emocjonalnie stymulujące. Jego buty „Ilabo” dla United Nude to nawiązanie do świata kosmicznych podbojów, gdzie możemy oglądać abstrakcyjne mgławice. Twarde linie są jednocześnie niezwykle eteryczne i wydawałoby się nierzeczywiste. Twórca zapewnia jednak, że zachował anatomiczne ułożenie stopy kobiecej i obuwie zapewnia wygodę podczas chodzenia.

Projekt „UNX2”, którego autorem jest Ben van Berkel, założyciel i główny architekt United Nude Studio, to rodzaj buta, który zaburza pojęcie ruchu. Nawet podczas stania jego kształt przybiera dynamiczną formę, poprzez zakrzywienia linii pionowych. Wygląd obcasa, stanowiącego niejako przedłużenie buta, wydłuża optycznie nogi. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że przypomina swym kształtem kopyta zwierzęce.

Zaprezentowane nowatorskie obuwie to orzeźwiające podejście do mody, łączące w sobie geniusz artystyczny z technologią 3D. Zastosowane procesy, materiały i czynnik ludzki pozwoliły stworzyć wyjątkowe buty, przypominające architektoniczne konstrukcje, elastyczne, delikatne niczym koronki, a jednocześnie wytrzymałe.