Metal, drewno, krochmalone płótno, kości słoniowe lub indycze mostki. To tylko niektóre z obowiązkowych elementów stroju damy z okresu renesansu i baroku. Każda piękność z tamtych lat miała na sobie kilka kilogramów materiałów, usztywnień i zdobień. Tylko sam gorset ważył około 1 kilograma. Dziś dominują kozaki na wysokim obcasie, trencze i zdobione torebki. Galeria Krakowska zaprasza na spektakl tańca i mody. Prezentowane będą jesienne kolekcje mody współczesnej oraz dworskie tańce i stroje. Pokaz rozpocznie się 2 października (piątek), o godzinie 17.00.

W XV i XVII wieku dwór królewski stanowił barometr trendów mody. To tam podczas wystawnych przyjęć bawiono się i czerpano inspiracje, tam też tworzono prawo dotyczące mody. To nieformalne: jak np. zdobienie kołnierzy oraz to formalne, jak: powszechny dekret o kształcie chusteczek (w 1685 roku król nakazał by wszystkie miały kształt kwadratowy). Dziś kiedy dekrety o modzie dyktują współczesne style życia, rolę dworu królewskiego pełnią galerie handlowe: miejsca inspiracji i poznawania nowych trendów. W najbliższych dniach w Galerii Krakowskiej zobaczyć będzie można najnowsze kolekcje jesienne, ale także te dworskie - sprzed kilku wieków.
W dniach od 2 do 4 października 2009 w hali Grodzkiej Galerii Krakowskiej odbędą się pokazy mody jesiennej oraz spektakl tańca i mody dworskiej. Podczas weekendu poznać będzie można najnowsze kolekcje marek: Camaieu, Cubus, Gatta, Greenpoint, Fielmann, Mothercare, Thriumph, Peek & Cloppenburg, Esprit, Mango, Mexx oraz Wallis. Oprócz najnowszych strojów jesiennej kolekcji podziwiać będzie można stroje renesansowe i barokowe oraz tańce w wykonaniu baletu dworskiego: Cracovia Danza. Grupa zaprezentuje fragment spektaklu baletowo – pantomimicznego „Szachy” Jana Kochanowskiego. Podczas tych dni mody w Galerii Krakowskiej zobaczymy jak ubierano się w dawnych czasach, czego słuchano, jak tańczono i ….z czego śmiano się na królewskich dworach