Przyszłoroczna Met Gala odbędzie się 2 maja, tradycyjnie w Instytucie Ubioru Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Tematem przewodnim modowej imprezy będzie „Manus x Machina: Moda w Epoce Technologii”. Met Gala 2016, podczas której przyznawana jest najwyższa nagroda w świecie mody, czyli Oscary Mody, będzie koncentrować się na połączeniu tradycyjnych, ręcznych metod krawiectwa z nowoczesnymi formami jak cięcia laserowe czy termiczne formowanie, wykonanymi przy pomocy nowych technologii i maszyn.

Andrew Bolton, kurator Instytutu Ubioru, powiedział, że do niedawna rozróżnienie kolekcji na „ready-to-wear” i  „haute couture” było bardzo wyraźne. W obu nurtach stosowano inne metody krawiectwa, odmienne formy i linie. Obecnie jest to coraz trudniejsze do rozróżnienia. W każdym modowym stylu przenikają się metody, kształty i tekstury. Kreatorzy przeciwstawnych nurtów czerpią od siebie wzajemnie pomysły, koncepcje i inspiracje. Wystawa zarekomenduje nową wizję mody, w której ręka (manus) i maszyna (machina) są równorzędnymi partnerami, a nie przeciwieństwami.

Wystawa popularyzująca i promująca nowe trendy w modzie będzie prezentowała ponad 100 eksponatów sztuki związanych z modą. Przyszłoroczną galę poprowadzi popularna piosenkarka pop i niekwestionowana ikona mody młodego pokolenia, Taylor Swift. Wspierać ją będzie nie byle kto, a sama Anna Wintour, redaktor naczelna amerykańskiego Vogue, będąca współprzewodniczącą imprezy wraz z innymi projektantami jak Nicolas Ghesquière, Karl Lagerfeld i Miuccia Prada. W roli współprowadzących Met Gala 2016 wystąpią: brytyjski aktor, Idris Elby i dyrektor kreatywny Apple, Jonathan Ive. Impreza będzie sponsorowana przez firmę Apple.

W galerii znajdziecie zdjęcia najlepiej ubranych gwiazd z Met Gala 2015, podczas której na czerwonym dywanie dominowała czerwień.