Jedną z zalet brytyjskiego lata 2017 była na pewno aura wprost idealna dla ogrodników. Piękno zachwycających ogrodów wpłynęło na kolekcję Alexander McOueen na sezon wiosnalato 2018. Sarah Burton wraz ze swoim zespołem wyjechała z Londynu na jednodniową wycieczkę do Great Dixter w East Sussex.

W domu, w którym mieszkał pisarz Christopher Lloyd, kreatywną ekipę zachwyciły nie tylko wnętrza, ale przede wszystkim spektakularne ogrody otaczające posiadłość. „To jest Brytyjskość, spędzanie czasu w ogrodach i czerpanie siły z natury”, powiedziała Sarah.

„Uzdrawiającą moc natury” odnajdziemy w najnowszej kolekcji Burton. Dyrektor kreatywna poprzez zaprojektowane ubrania i dodatki modowe rozpoczęła celebrację piękna i kobiecości. Moda według niej, powinna dawać radość i siłę do życia. Motywem przewodnim kolekcji stały się więc kwiaty. Sylwetki odzwierciedlały tradycyjne stroje ogrodników, od kanciastych kurtek khaki po sukienki – fartuchy.

Sarah Burton umiejętnie połączyła, wydawałoby się nie przystające do siebie, formy i konwencje. Założyła nowoczesne, zdekonstruowane trencze na romantyczne, szyfonowe, różowe sukienki w kwiatowe nadruki.

Ubrania sprawiały wrażenie, jakby zostały wyciągnięte z przepastnej garderoby zamożnej angielskiej arystokratki. Z zakurzonych strychów wyciągnięto zniszczone suknie ślubne, a ich pozostałości założono do prostych czarnych spodni.

Wiktoriańskie sylwetki projektantka pomieszała z fasonami nawiązującymi do lat 50. Zaczarowały nas syntetyczne materiały z wzorami maków i piwonii.

Kobieta wykreowana przez Burton nie ogranicza się jednak do jednego stylu, dlatego też na wybiegu mogliśmy oglądać także sylwetki bliskie brytyjskim dżentelmenom czy też inspirowane stylem militarnym.