Modne okulary przeciwsłoneczne to coś więcej niż jedynie dopełnienie męskiego stroju. Obok eleganckiego zegarka i zmysłowych perfum to właśnie okulary przeciwsłoneczne podkreślają wyszukany gust, styl i osobowość mężczyzny. Nie tylko latem, ale również zimą skutecznie chronią wzrok przed nadmiarem promieni słonecznych, stanowiąc przy tym oryginalny dodatek do wielu stylizacji. Jakie męskie okulary przeciwsłoneczne są w tym sezonie na topie? Jak dopasować je do kształtu twarzy? Odpowiedzi na te i inne najczęściej zadawane pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Modne okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy

Wybór idealnego modelu męskich okularów przeciwsłonecznych powinien być podyktowany przede wszystkim kształtem twarzy, ponieważ jak się okazuje w praktyce, nie każda wielkość czy kształt oprawek sprawdza się równie dobrze w przypadku wszystkich panów.

  • Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa wyróżnia się szerokimi kościami policzkowymi. Dobierając okulary przeciwsłoneczne panowie powinni dążyć do złagodzenia ostrych rysów twarzy. W tym przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzą się modele z zaokrąglonymi lub zakrzywionymi oprawkami, jak np. klasyczne Aviatory, które były znakiem rozpoznawczym Toma Cruise’a w kultowym filmie „Top Gun”. Co ciekawe, model powstał w latach 30. XX wieku z myślą o amerykańskich pilotach.

Panowie będą równie dobrze wyglądać w modelach ze szkłami nieco zaokrąglonymi lub kwadratowymi o łagodnych brzegach. Aby dodać stylizacji nieco ekstrawagancji i nonszalancji można śmiało sięgnąć po męskie okulary przeciwsłoneczne o wyrazistych, kolorowych oprawkach. Jednocześnie należy pamiętać o najważniejszej zasadzie – im większe okulary, tym lepiej!

  • Twarz okrągła

Twarz okrągła nie jest domeną wyłącznie osób puszystych. W tym przypadku efekt optycznego wyszczuplenia można osiągnąć, sięgając po modne okulary przeciwsłoneczne o grubych, szerokich oprawkach i prostej linii u góry. Bezwzględnie należy unikać typowych Aviatorów, czy innych fasonów o zaokrąglonym kształcie. W najnowszych kolekcjach topowych projektantów mody królują tzw. Wayfarery – ultramodne okulary przeciwsłoneczne, które szczególnie doskonale sprawdzają się właśnie w przypadku mężczyzn o okrągłym kształcie twarzy. Klasyczne Wayfarery chętnie noszą m.in. najsłynniejsze gwiazdy Hollywood - Leonardo DiCaprio, Jake Gyllenhaal czy Jude Law.

  • Twarz podłużna

Twarz podłużna jest łudząco podobna do kwadratowej, z tą różnicą, że jest dłuższa. Co ciekawe, filozofia doboru idealnych męskich okularów przeciwsłonecznych również jest podobna, przy czym warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość oprawek, która nie powinna przekraczać szerokości twarzy. W tym przypadku panowie powinni wybierać okulary z okrągłymi lub kwadratowymi, najlepiej dość dużymi oprawkami. Spośród klasycznych fasonów, najlepiej sprawdzą się np. ponadczasowe Aviatory.

  • Twarz diamentowa

Twarz diamentowa wyróżnia się szerokimi kościami policzkowymi oraz wąskim czołem i szpiczastym podbródkiem, dlatego odpowiednie okulary przeciwsłoneczne powinny przede wszystkim zrównoważyć nieregularności twarzy. Najbardziej wskazane są modele w mocnych, intensywnych kolorach z rozmaitymi zdobieniami, które odciągną uwagę od mocno zaznaczonego podbródka i skierują ją na okolice oczu. Najodpowiedniejsze będą fasony z wyrazistymi, kwadratowymi oprawkami np. w szylkretowym kolorze lub drewniane okulary, wykonane z eleganckiego drewna klonowego, które znakomicie sprawdzą się w stylizacjach smart casualowych - ze spodniami typu chino lub klasyczną koszulą i sportową marynarką.

  • Twarz owalna

Owalny kształt twarzy powszechnie uważany jest za uniwersalny. W tym przypadku można z łatwością dobrać modne okulary przeciwsłoneczne, ponieważ niemal każdy fason sprawdzi się równie doskonale. Panowie mogą więc sięgnąć nie tylko po klasyczne Aviatory, stylowe Wayfarery, ale również Clubmastery, które będą rewelacyjnym dopełnieniem stylizacji w stylu casual i smart casual (z eleganckim garniturem lub marynarką). Do grona fanów Clubmasterów należą takie gwiazdy, jak m.in. Bruce Willis czy Pharrell Williams.

Męskie okulary przeciwsłoneczne – przydatne wskazówki

Panowie, którzy poszukują modnych okularów przeciwsłonecznych powinni pamiętać o tym, że przed zakupem warto wziąć pod uwagę nie tylko kształt oprawek, ale również ich kolor, który niekiedy może kolidować z odcieniem skóry czy włosów. Panowie z widocznymi pierwszymi siwymi kosmykami powinni unikać oprawek w jasnych kolorach, a skupić na ciemniejszych, dzięki czemu będą prezentować się niezwykle stylowo i młodo. Modne okulary przeciwsłoneczne z linii Lancerto są dostępne na stronie https://www.lancerto.com/dodatki/okulary.html

Podczas poszukiwań męskich okularów przeciwsłonecznych nie warto na ślepo kierować się powyższymi zasadami. Nie należy także bać się eksperymentów modowych - dobrze jest przymierzyć kilka rodzajów okularów i dopiero po przymiarkach ocenić, które w danym przypadku sprawdzają się najlepiej. Można również skorzystać z pomocy znajomego, żony czy dziewczyny – osób postronnych, które obiektywnie ocenią wszystkie modele i pomogą wybrać ten właściwy.