Cellulit i rozstępy spędzają sen z powiek kobietom na całym świecie, niezależnie od wieku i figury. Firmy kosmetyczne prześcigają się w tworzeniu nowych specyfików, które mają nam pomóc pozbyć się tych problemów raz na zawsze. Niestety w rzeczywistości nie jest to w cale takie proste.

Skąd się bierze skórka pomarańczowa?

Cellulit powstaje na skutek niewłaściwego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej.  W przypadku zdrowej skóry spożywanie tłuszczów i ich gromadzenie (lipogeneza) pozostają w równowadze. Jeśli natomiast dochodzi do nadmiernego odkładania tłuszczu,  tkanka tłuszczowa zaczyna gwałtownie rosnąć i naciskać naczynia krwionośne oraz limfatyczne. Krew i limfa w miejscach dotkniętych tą przypadłością wolniej krążą, a komórki skóry stają się przez to niedotlenione. Prowadzi to do złego drenażu i zatrzymywania wody oraz toksyn w organizmie.

Cellulit najczęściej pojawia się w miejscach, w których mamy najwięcej tkanki tłuszczowej, czyli na udach, brzuchu, pośladkach i ramionach.

Jedną z głównych przyczyn jego powstawania jest siedzący tryb życia, nadwaga, palenie papierosów, a także zbyt ciasne ubrania. Cellulit może być też wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Brzydkie czerwone bruzdy

Rozstępy mogą pojawić się na skórze w wielu sytuacjach, niekoniecznie tylko w przypadku przybrania na wadze. Problem ten występuje często nawet u bardzo młodych ludzi (obojga płci) w momentach gwałtownego wzrostu.  Najbardziej narażone na rozstępy są jednak kobiety w ciąży.

Jak z tym walczyć?

Do walki z cellulitem stosuje się rośliny i substancje, które stymulują rozkład tłuszczu i hamują jego powstanie, a także posiadają właściwości moczopędne.

Kosmetyki zawierające w swoim składzie wyciągi z bluszczu i kasztanowca poprawiają krążenie. Z kolei zielona herbata, guarana, czy morszczyn sprzyjają procesowi lipolizy.

Z kolei całkowite usunięcie rozstępów możliwe jest tylko w ich początkowym stadium, zanim zabliźnią się i zbieleją. Najlepszą metodą leczenia i zapobiegania tym zmianom jest odpowiednie nawilżanie skóry i masaże. Bardzo dobre efekty daje również stosowanie diety bogatej w cynk, który bierze udział w syntezie kolagenu.

Korzystne jest również przyjmowanie witaminy C, stosowanie kremów zawierających retinoidy i kwas glikolowy.

Na podstawie informacji z portalu ranking.abczdrowie.pl