Zmarł Yves Saint-Laurent... Przypomnijmy kilka faktów z życia wielkiego projektanta.

Wielki Yves urodził się w 1936 roku w Algierii. Ostatnie lata były dla niego okresem izolacji i samotności. Młody projektant szansę życia otrzymał od domu mody Dior. Już po 15 minutach Saint-Laurent oczarował wszystkich i został głównym projektantem marki. Po śmierci Diora w 1957 roku, YSL stanął na czele domu mody Dior i uratował go od bankructwa.

Młodość projektanta nie była usłana różami. Znalazło się w niej miejsce na epizod choroby psychicznej, który doprowadził wrażliwego dyktatora mody do szpitala psychiatrycznego. Istotnym czynnikiem załamiania psychiki twórcy, był brak tolerancji ówczesnego społeczeństwa dla jego homoseksualizmu.

Współpraca artysty wybiegów z domem mody DIOR nie trwała wiecznie. Przy pomocy finansowej i wsparciu psychicznym swojego partnera życiowego i biznesowego, Pierre'a Bergé, Saint- Laurent stworzył własny dom mody.

YSL był prawdziwym kreatorem trendów. Saint-Laurent jako pierwszy ubrał kobietę w smoking i zaprosił na wybieg czarnoskórą modelkę. Artysta tworzył w szalonych czasach, w których tradycyjne role społeczne i różnice płciowe ulegały transformacji. Od 2002 roku projektant pozostawał na emeryturze. Wielki Yves zmarł 1 czerwca 2008 w swoim paryskim domu. Odszedł w wieku 71 lat.

Yves Saint Laurent, 1962 - video