Jestem świeżo po pokazie, więc pierwsze, co mogę powiedzieć, to to, że jestem wstrząśnięty i jeszcze nie mogę dojść do siebie. Ale po kolei. Mieliśmy dzisiaj okazję zobaczyć pięć kolekcji. I cóż, Dawid Woliński opowiedział nam niekończącą się historię jednej sukienki, od kilku sezonów tej samej, w trzech długościach i dwóch kolorach. I tyle. Przepiękne ubrania Grzesia Kasperskiego, przecudowne, absolutnie kobiece. Rozpływam się, absolutnie się rozpływam nad tą kolekcją. Krawiectwo! To przede wszystkim wielkie, couture'owe krawiectwo, wspaniałe, FENOMENALNE. Potem pani z pracowni mody Agutti. Hm, moda do prowincjonalnej szkoły tańca. Ewelina Wróblewska. Fajna, minimalistyczna, przemyślana kolekcja, bardzo mi się podobała.

Na minus.

No i wreszcie ostatni performance - Cypriana Medarda. Wstrząsnął mną do głębi. Gratuluję chłopcu pomyślunku, ponieważ ma zagwarantowane to, że będzie we wszystkich gazetach. Myślę nawet, że zrobi się wokół niego ogromny szum medialny. Powiem otwarcie, bardzo mi się nie podobały te ubrania. Były tandetne. No po prostu prowincha, aż trzepie w kościach. Jeszcze raz to powiem, rozumiem chłopaka i gratuluję pomysłu, ale nie jestem w stanie zrozumieć tych wszystkich pięknych i znanych kobiet, w stosunku do których mam bardzo dużo szacunku. Nie wiem, co nimi spowodowało, że wzięły udział w czymś takim. Tym bardziej, że zrobiły sobie absolutnie kuku na urodę. Do prezentowania mody służą, podkreślam, MODELKI. Od zawsze to modelki marzą o tym, żeby być aktorkami, a w naszym polskim kraju dzieje się, k...., jakoś na odwrót !!! Nagle myślące, dojrzałe kobiety, z dorobkiem życia, ubierają się w szmirowate, obrzydliwe sukienki i z trzęsącymi się łydkami idą przez szpaler oglądających je ludzi. To jest pornografia! I ja się na coś takiego absolutnie nie godzę!

Pomimo drobnej krytyki, chciałem jednak pochwalić całą inicjatywę fundacji. To bardzo dobrze, że istnieje taka instytucja, która promuje młode projektanckie talenty. Mam nadzieję, że działalność YPDF będzie się rozwijała, a co najważniejsze, pójdzie w dobrym kierunku. Trening czyni mistrza. Im częściej będą organizowane takie pokazy, tym głośniej będzie o młodej modzie i dobrych projektantach.

Tomasz Jacykow