Od powstania naszej planety dzieli nas wiele milionów lat. Jednak dobra jakie powstały w jej wnętrzu są do dzisiaj niezastąpionym źródłem natchnienia wielu twórców mniej lub bardziej niespotykanych wyrobów.

Fantastyczne kształty nadane przez naturę, bogactwo kolorów to wszystko składa się na niewyczerpane wciąż pomysły wielu twórców. W dzisiejszych czasach niewiele osób patrzy z tej perspektywy na kupowane wyroby jubilerskie. Zachwycają nas oczywiście swoim blaskiem i niejednokrotnie wysoką ceną jaką płacimy znanym markom.

Spójrzmy jednak na te cuda natury z innej perspektywy, zachwyćmy się ich formą, kolorem historią powstania, wówczas poznamy ich unikalny charakter i docenimy ich wartość.

Tworzenie różnorodnych form oraz nadanie przeznaczenia tym niezwykłym minerałom  dla wielu artystów, nie tylko tych profesjonalnych ale również dla „hobbistów” jest czymś magicznym. W obu przypadkach wyroby są  równie piękne  i  w niczym nie ustępują najlepszej biżuterii. Zarówno te wyczarowane ze szlachetnych metali jak i te z mniej uznanych materiałów stanowią jedyne w swoim rodzaju eksponaty.

Podziwiając biżuterię, mając  świadomość  magii towarzyszącej jej powstawaniu, dojrzymy wówczas jej prawdziwe oblicze, nie tylko wierzchnie okrycie ale również ukrytą w nim tajemnicę. Nie jest ważne bowiem powierzchowny wygląd, marka, twórca ale to czy potrafimy dostrzec to ”coś” w oferowanym wyrobie.

Jeśli tak się stanie to choćby najmniej szlachetny, banalny na pozór pierścionek, naszyjnik czy inna ozdoba jaką nosimy nabierze nieziemskiego piękna. To piękno stanie się naszym obliczem.

Agnieszka Kukiełka

www.akukielka.pl