W kolekcjach couture na jesień 2016, pokazanych w Paryżu, Rzymie czy Neapolu, powróciły romantyczne i nostalgiczne klimaty. Talie osy w królewskich sukniach, styl z lat 40., eleganckie plisy, koronki, pióra i kwiatowe dodatki.

W opozycji do eterycznych trendów moda couture zainteresowała się również pospolitym na pozór denimem. Kobieta w stylu couture z jednej strony jest księżniczką z bajki, która jednak nie stroni od plebejskich rozrywek i chętnie wybierze się ze swoim partnerem na mecz.

Zaprezentujemy Wam 9. najważniejszych trendów, jakie będą dominowały w modzie couture w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.

 

Sylwetka królowej

Cesarzowa Józefina nie miałaby najmniejszych problemów, żeby królować na wybiegach z modą couture. Królewski stylista doskonale zaprojektował jej talię, a współcześni designerzy z takich domów mody jak Fendi, Dolce & Gabbana i Giambattista Valli umiejętnie ją przerobili i dostosowali do sylwetki nowoczesnej kobiety.

od lewej: Fendi, Dolce & Gabbana, Giambattista Valli

 

Lata 40.

Powracają lata 40. ze swoją dramatyczną sylwetką, mocno podkreślonymi ramionami, zaznaczoną talią i wąską ołówkową spódnicą. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że nie będą wymagane charakterystyczne z tamtego czasu fryzury z przesadnymi lokami.

od lewej: Elie Saab, Schiaparelli, Jean Paul Gaultier

 

Pióra

Ozdoby z piór to standardowe dodatki stosowane w modzie couture. W tym sezonie projektanci starali się jednak wykorzystać pióra w bardziej innowacyjny i ekscytujący sposób. Sukienki z eterycznymi pióropuszami, płaszcze upierzone niczym strusie, pęczki delikatnych morelowych piór.

od lewej: Giles Deacon, Chanel, Givenchy

 

Denim

Denim w couture ?! Pora w to uwierzyć. Dolce & Gabbana, Viktor & Rolf, Ronald van der Kemp wprowadzili denim na salony. Wszystko za sprawą wyjątkowych ozdób, nietypowych technik tkania, a nawet materiałów pochodzących z recyklingu.

od lewej: Dolce & Gabbana, Viktor & Rolf, Ronald van der Kemp

 

Plisy i falbanki

Plisy wniosły lekkości do pokazów kolekcji couture w Paryżu. Sukienki zostały wykonane z składanych i przyciętych mikro-zakładek. Dominowały też zwiewne sukienki z drobnymi pliskami, a delikatnym falbankom towarzyszyły koralki.

od lewej: Dior, Iris van Herpen, J. Mendel

 

Złote koronki

Najbardziej niezwykłym trendem w tym sezonie okazały się złote koronki, nawiązujące do szekspirowskich bohaterek. Ozdabiały romantyczne sukienki lub tworzyły delikatną zbroję.

od lewej: Valentino, Francesco Scognamiglio, Alberta Ferretti

 

Oversizowe kolczyki

Moda couture jest niekompletna bez akcesoriów. W tym sezonie modne będą oversizowe kolczyki w kształcie koła lub obręczy. Występują w różnych odmianach od lekkich, krystalicznych wzorów, aż po ciężkie, rzeźbione z drewna, przypominające kołatki do drzwi.

od lewej: Versace, Armani, Maison Margiela

 

Płatki kwiatów

W ogrodzie sukien couture nie może zabraknąć kwiatowych motywów. W nowym sezonie płatki kwiatów nabierają rzeczywistego znaczenia, poprzez ich renderowanie pojawiają się w trzech wymiarach. Kwiatowe płatki ozdabiają więc kaskadami spódnice lub lekko trzepoczą przy rękawach kurtki.

od lewej: Elie Saab, Chanel, Ulyana Sergeenko

 

Zamek

Każda księżniczka potrzebuje zamku, a projektanci rozwiązali ten problem, przenosząc wzory z zamkowymi budowlami na suknie. Nie zabrakło górskich pejzaży czy skandynawskich krajobrazów. Na niektórych obrazach znalazły się obowiązkowe postacie wróżek.

od lewej: Zuhair Murad, Fendi, Elie Saab