Ze szklanych paciorków, pestek ogórka, a może ze skóry krokodyla? Haftowana, naszywana łuską rybią czy pleciona ze słomki? W kształcie antycznej urny, koszyka kwiatów czy podróżnego kuferka? Na bal, wycieczkę, a może do pracy? Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie można się przekonać jakie torebki były najbardziej modne w ciągu ostatnich kilkuset lat. Ponad dwieście zabytków wybranych z polskich kolekcji ilustruje historię damskiej torebki – od średniowiecznej sakiewki po torebkę na ramię kobiety pracującej. 

Wystawa „Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności” znakomicie wpisuje się w coraz bardziej powszechny nurt zainteresowań historią kobiecości. Po raz pierwszy w Polsce zostanie podjęta próba ukazania fenomenu damskiej torebki, która ewoluowała od przynależnej zarówno mężczyznom jak i kobietom średniowiecznej sakiewki aż po akcesorium mody, w którym wyraża się osobowość kobiety. Wybrane na wystawę najpiękniejsze i najbardziej różnorodne pod względem form i materiałów torebki przyciągną w progi Muzeum Narodowego w Krakowie miłośników dawnego rzemiosła artystycznego, kolekcjonerów i osoby zafascynowane modą dawnych epok.

Wystawie będzie towarzyszył katalog „Torebki, sakiewki i portfele w zborach MNK” oraz bogato ilustrowany folder w kształcie torebki związany z tematyką wystawy. Interesującą propozycją dla młodych projektantów i studentów uczelni artystycznych jest – organizowany wspólnie z Firmą Ochnik – konkurs na projekt torebki, w którym nagrodą będzie staż w firmie oraz wyprodukowanie linii torebek według projektu, który zwycięży 
w konkursie. 

Kurator wystawy: Joanna Kowalska 

Koordynator: Bogdan Ruśnica 

Aranżacja plastyczna: Paweł Wałek 

Wystawa czynna od 26 czerwca (piątek), oficjalne otwarcie 26 czerwca o godz. 17.00. 

Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 16 zł, grupowy normalny 6 zł, grupowy ulgowy 3 zł 

Do każdego biletu dodawnane są kupony rabatowe w wysokości 50 zł do Farmona Wellness&SPA, ul. Jugowicka 10 C Kraków