Na skutek niedożywienia zmarła nastoletnia, urugwajska modelka, Eliana Ramos. 6 miesięcy wcześniej śmiertelnego ataku serca doznała w trakcie pokazu mody jej siostra, Luisel.
Śmierć Eliany doprowadziła do debaty o tzw. rozmiarze ?0?. Dyrektorzy domów mody w Mediolanie i Madrycie ustanowili w związku z tragicznymi wydarzeniami standard ? rozmiar "0" - określający minimalną wagę ciała modelek. Uznawany za stolicę świata mody Londyn, standard przyjął sceptycznie i nie uznał go jednak za obowiązujący.

Rodzice dziewczynek twierdzą, że Luisel została zmuszona do drakońskiej kuracji odchudzającej. Był to warunek pracy dla agencji, a wyrzeczenia miała zrekompensować światowa kariera. Modelka znajdowała się pod presją i przeżywała nieustający stres. Kilkanaście miesięcy temu Eliana mieścila się jeszcze w minimum nakazanym przez mediolańskie wladze. Jednak aby konkurować z innymi top - modelkami zmniejszała nieustannie swoją wagę. Menadżer modelki, Pancho Dotto, przedstawia inną wersję wydarzeń: ?To absurd, że ludzie mówią o bulimii i anoreksji jako o tragedii. Ona nigdy nie miala problemów z jedzeniem. Skoro jej siostra umarla, to możliwe że to jakiś problem genetyczny."

Śmierć Eliany poprzedził tragiczny finał kariery 21 ? letniej, brazylijskiej modelki Any Karoliny Reston. Ana zmarla podczas sesji zdjęciowej w Paryżu. Aby utrzymać odpowiednią wagę, Reston poddała się diecie polegająej na spożywaniu tylko i wyłącznie jabłek i pomidorów.