Przyjęło się, że śledzimy pokazy kolekcji, które odbywają się w światowych stolicach mody. Nowy Jork, Londyn, Paryż i Mediolan to najważniejsze punkty na modowej mapie. Czasem dochodzą do nas echa z pokazów w Tokio, Berlinie czy Seulu. Warto jednak zwracać uwagę na inne stolice, które mogą zaskakiwać nieoczekiwanymi projektami i oryginalnymi pomysłami. Jednym z takich ostatnich głośnych pokazów okazał się rosyjski 32. Mercedes-Benz Fashion Week w Moskwie.

Prezentujemy projektantów, których kolekcje na sezon jesień zima 2016 / 2017 są godne polecenia, ponieważ mają szansę wykreować trendy w najbliższym czasie.

ALENA AKHMADULLINA

Alena Akhmadullina to rosyjska projektantka, która mogłaby spokojnie wystawiać swoje kolekcje na wybiegach w Paryżu, co czyni poniekąd, prezentując je w showroomie. Woli jednak organizować spektakle w rodzinnym mieście, na które przybywa publiczność złożona z samych rosyjskich celebrytów i ważnych postaci. Do swojej najnowszej kolekcji na jesień zimę 2016 / 2017 Akhmadullina zaczerpnęła inspiracje z bajek: mongolskich, tybetańskich i buriackich. Sylwetki, printy i hafty nawiązywały do ludowych motywów. Zachwycały „toporne” akcesoria zestawiane z eleganckimi strojami i oryginalne skórzane spódnice-fartuchy, które podkreślały talię i biodra, tworząc kobiece stylizacje.

DASHA GAUSER

Dasha Gauser powiedziała, że jest drugą osobą z Rosji, która śniła o  układzie okresowym pierwiastków (wynalazca Dymitr Mendelejew ujrzał właśnie we śnie słynną tabelę z pierwiastkami). Być może efekt pracy Gauser może wydawać się na pierwszy rzut oka kiczowaty, zwłaszcza printy z standardowymi wzorami chemicznymi, ale już pozostałe wzory z akcesoriami laboratoryjnymi wypadły atrakcyjnie. Z akcesoriów godne uwagi są okulary i rękawice z tworzywa sztucznego.

EZ BY ELENA ZEMTSOVA CONTRAFASHION

Elena Zemtsova zaproponowała modę na trudne czasy, kiedy ludzie obawiają się zamachowców. Silna, odstraszająca moda na niebezpieczne dni. Elena pokazała kolekcję na sezon jesień zima 2016 / 2017 w ramach szerszej formacji, zrzeszającej grupę młodych projektantów, nazwanej ContraFashion. Od kilku sezonów biorą oni udział w Mercedes-Benz Fashion Week Russia i zaskakują niekonwencjonalnym spojrzeniem na modę i trendy.

PORTNOY BESO

Portnoy Beso nie zaskoczyło kolorami, które okazały się patriotycznie rosyjskie. Czerwień dominowała na wybiegu. Natomiast wyróżniały się trendy długie rękawy, rozcięcia i delikatne plisowania.