Pierwsze spojrzenie na kolekcję Erdem wiosna lato 2016 Ready-to-Wear mówiło wszystko o rekomendowanej modzie. Na wybiegu podczas London Fashion Week jako pierwsza pojawiła się dziewczyna o bladej twarzy, ślicznie ubrana w delikatną wiktoriańską suknię z szarego szyfonu, usianą haftem w drobniutkie białe i różowe kwiatki. Zwracały uwagę opadające rękawy, odsłaniające nagie ramiona.  Zachwycający widok, ale nie do końca tak oczywisty, jakby się wydawało. Inspiracją projektanta nie była wcale eteryczna i delikatna kobieta, lecz chodziło o pokazanie „szaleństwa prerii”.

W 1862 roku Abraham Lincoln wprowadził ustawę, która dawała samotnym kobietom i wdowom prawo własności ziemi na Zachodzie Ameryki, jeżeli przebywały tam co najmniej pięć lat. Kobiety tłumnie porzucały więc swoje domy w Europie, pakując ubrania i resztki dorobku, zostawiały Norwegię lub Niemcy i emigrowały na prerię. Tam dopiero rozpoczynał się koszmar i pustka, które wywoływały agorafobię i wszelkiego rodzaju choroby psychiczne, włącznie z samobójstwem. W takim świetle innego znaczenia nabiera długa, czarna, aksamitna wstążka, zawiązana na szyi modelki, lekko przesunięta na bok.

Kolekcja Erdem na wiosnę lato 2016 nawiązuje do historii tych wyimaginowanych dziewcząt i kobiet, żyjących w trudnych czasach, które zmuszały je do dalekich podróży i porzucania bezpiecznych domów. Pomimo tego Erdem podaje modę kobiecą, lekką i zwiewną. Widzimy dziewczyny, których stylizacje przypominają  klimat letniej łąki. Niezwykłe sukienki do kostek, wykonane z koronki, haftu i szydełkowych wstawek. Romantycznie, melancholijnie, poetyckie… Erdem wie, jakimi sukienkami zdobyć umysł i serca kobiet…