Alessandro Michele jest uosobieniem nowej generacji w modzie włoskiej. Marka Gucci pod jego kierownictwem odmłodniała i na powrót zachwyca świeżością i oryginalnością. Pokaz miał być metaforą włoskiego odrodzenia. Odeszła do lamusa poważna elegancja, a powrócił zrewitalizowany i uwspółcześniony styl retro. Na wybiegu podczas Milan Fashion Week zachwycały sylwetki z lat 70., ale wzbogacone okularami dla kujonów, kokardami, kwiatami i cekinami w stylu disco. Sylwetki aż kipiały od koronek, wzorów i kolorów. Tkaniny błyszczały, wirowały, prześwitywały. Pomimo feerii barw, faktur, linii i sylwetek kolekcja Gucci wiosna lato 2016 pozostała spójna i przemyślana.

Mocny elementem mody podanej przez Alessandro Michele okazały się dodatki, które współtworzyły stylizacje, a nie jedynie uzupełniały. Oversizowe, delikatne okulary, ponadgabarytowe krawaty z biedronkami, berety z pomponami, torebki w kształcie pudełka, fantazyjne wiązania. Do tego złote rękawiczki i cienkie wstążki. Buty Mary Janes, na wysokiej platformie z wzorem w paski lub płaskie mokasyny z metalowymi klamerkami i ćwiekami. Satyna, szyfon, haftowane kwiaty, brokat i dodatki.

Moda według Alessandro to wielka podróż, ale nie wyłącznie w przeszłość, lecz przede wszystkim w głąb siebie. Dobra moda sięga do pokładów czułości i pozwala na wydobycie własnej niepowtarzalności i stylu. Do tego wszystkiego projektant dołożył jeszcze odrobinę ekscentryczności i blasku. Powstała zmysłowa, dziewczęca i romantyczna kolekcja, poprzez którą Michele wyraził swoją osobowość i emocje. Kolekcja Gucci wiosna lato 2016 to zupełnie nowa estetyka, przepełniona różnorodnością, czułością i odrobiną pikanterii. Efekt okazał się zachwycający i hipnotyzujący.