Zakup obuwia jest przez wiele osób traktowany jako jedna z ważniejszych rzeczy, o jakich decydujemy w kwestii naszego stroju. Dlaczego ta część garderoby miałaby być istotniejsza od spodni, koszuli czy marynarki? W końcu wszystko to tworzy całość naszego ubrania i na pierwszy rzut oka nie powinno w różny sposób wpływać na nasz komfort.

Jednak dzieje się dokładnie odwrotnie – źle dobrane buty to niewygoda i często ból spotęgowany przez nacisk całego naszego ciała na stopy, przez co każda niedogodność odczuwana jest przez nas znacznie mocniej.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jeśli spędzamy w obuwiu większą część dnia, powinno ono być przede wszystkim wygodne i dopasowane do naszych stóp. Dobre marki proponują buty nie tylko w różnych rozmiarach, ale także dopasowane do stóp o różnej tęgości, dzięki czemu odpowiedni model może dobrać dla siebie zarówno osoba o stopie typowej, bardzo szerokiej albo wyjątkowo smukłej (w przypadku niektórych modeli jest to szczególnie istotne). Nie powinniśmy się sugerować wyłącznie wyglądem buta, ponieważ po całym dniu w pozycji stojącej lub po kilku godzinach marszu, będziemy złorzeczyć nawet tym najpiękniejszym, jeśli są niewygodne. Oczywiście jakość materiału, z jakiego buty zostały wykonane, staranność wykończenia i ogólne wrażenie solidności są także istotne i w żadnym wypadku nie powinniśmy z nich rezygnować przy szukaniu obuwia.

Dlaczego to takie ważne?

Niewygodne buty to nie tylko przejściowy dyskomfort, ale także niebezpieczeństwo poważniejszych kłopotów zdrowotnych – częste i długotrwałe używanie niedopasowanego obuwia grozi nam odciskami, płaskostopiem, a nawet patologicznymi zmianami w kręgosłupie. Zwłaszcza buty damskie mogą przysparzać tego rodzaju kłopotów ze względu na często podwyższone obcasy, ustawiające stopę w nienaturalnej pozycji na wiele godzin. W tym przypadku szczególnie kluczowe jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, szerokości i na tyle przyjaznego naszym stopom materiału, że nie będą nas one obcierać, deformować ani powodować alergii.