W najnowszym numerze Fashion Magazine możemy obejrzeć sesję zdjęciową Daniela Duniaka i Grzegorza Korzeniowskiego, gdzie autorką stylizacji była Elwira Rutkowska, jako modelka zaś wystąpiła zachwycająca Anna Dereszowska.

Stylizacje, które stworzyła Elwira łączą w sobie ubrania od uznanych projektantów, takich jak Maciej Zień, Sebastian Szczepaniak czy Kamila Kasperska-Gawrońska oraz odzież, którą proponują nam znane na całym świecie sieciówki, takie jak szwedzka H&M, hiszpańska Zara czy włoska Penny Black.
Czy ubrania, jakie możemy kupić w sieciówkach są alternatywą dla wielkich domów mody, gdzie za portfel musimy zapłacić od kilku tysięcy złotych ? Produkty, które oferują nam sieci sklepów, co prawda są dostępne dla wszystkich, ale czy możemy je nazwać namiastką wielkiej, światowej mody ?

Ubrania, które proponują nam sieciówki są przyzwoitej jakości, zgodne z najnowszymi trendami, a ich ceny przystępne dla większości normalnych śmiertelników. Niektóre z nich to prawdziwe maleńkie dzieła sztuki, a co najważniejsze opinia publiczna i fashion media coraz bardziej zaczynają doceniać pozycję znanych, światowych sieci odzieżowych.

Projektanci dyktują trendy, to niewątpliwe, jednak są one dostępne tylko dla elit, a co z tymi, których nie stać na takie marki jak Prada, Gucci czy Ford ? Czy sieciówki zostały stworzone z myślą o nich ? Moda na ulicach to nie Dior i Vacarello, ale Zara, Stradivarius, Venezia. czy H&M. To ich designerzy mają wpływ na styl i wyczucie mody mas, to ich ekspozycje podpatrują nastolatki, by tworzyć coś dla siebie.

Pozycja wielkich domów mody i sieci odzieżowych jest porównywalna. Wpływ największych świata mody jest niewątpliwie znaczacy, to oni decydują o modzie, jednak w praktyce to sieciówki mają większy zasięg i najszersze grono odbiorców. Sieciówki współpracują z najlepszymi modelkami, czego przykładem była jesienna kampania H&M z Giselle, czy sesja do jesiennej kolekcji Reserved, w której mogliśmy podziwiać światowej sławy top modelkę, piękną Freje Behe. Marka H&M słynie ze współpracy ze znanymi projektantami, projektowali dla niej już Victor i Rolf, Karl Lagerfeld oraz ostatnio Isabel Marant, co niewątpliwie podnosi ich rangę, a jakie jest wasze zdanie ? Czy sieciówki są namiastką wielkiej mody dla mas ? Czy stanowią dla nich alternatywę high fashion ?

Autor: Karolina Jarząbek