Maria Grazia Chiuri i Pierpaolo Piccioli przy tworzeniu kolekcji Valentino wiosna lato 2016 mieli na uwadze aktualną sytuację na świecie, a przede wszystkim kryzys związany z napływem do Europy uchodźców z Afryki. Projektanci byli przejęci losem ludzi, którzy często z narażeniem życia w koszmarnych warunkach odbywali trudną podróż. Chiuri i Piccoli podczas Tygodnia Mody w Paryżu dobitnie przekazali swój sprzeciw wobec ksenofobicznych postaw niektórych ludzi wobec uchodźców. Kreatorzy wierzą, że ich praca może nieść za sobą misję, a moda przekazywać idee, w ich przypadku potrzeby tolerancji i świadomości piękna, które odnajdują w wielokulturowości.

Kolekcja Valentino na wiosnę lato 2016 połączyła w sobie tradycyjną włoską elegancję z motywami afrykańskiej kultury plemiennej. Pojawiły się nawiązania do kultury rzymskiej w postaci sandałów gladiatorek. Dominowały motywy kultury plemiennej, naszyjniki z białego tworzywa, symbolizujące kły oraz muszle wykorzystywane do ozdób wśród ludów afrykańskich. Ubrania wykończone zostały piórami, misternymi koronkami, delikatnym włosiem, haftami z koralików i plisami. Nadruki plemienne i drobne warkoczyki pomieszane z rzymskimi sukienkami z porwanej skóry. Zaskakiwało nieoczywiste łączenie faktur. Dominowały kolory czerni, granatu i bieli, ocieplone czerwienią, żółcią i brązem.

Dom mody Valentino udowodnił, że moda nie jest przeznaczona wyłącznie do oglądania i noszenia. Moda to sztuka, która niesie ze sobą przesłanie.