Czym jest eko driving?

Eko driving to w ostatnim czasie mocno promowany styl jazdy, dzięki któremu można przede wszystkim zredukować zużycie paliwa. Płynących z tego korzyści jest jednak znacznie więcej, dlatego też warto poznać podstawowe zasady jazdy ekologicznej i zacząć wdrażać je w życie.


Zmiana nawyków

Eko driving jest równoznaczny z bardziej ekonomiczną eksploatacją auta, co przy obowiązujących obecnie cenach utrzymania samochodu odgrywa ważną rolę. Ponadto zwiększa się poziom bezpieczeństwa i spada emisja dwutlenku węgla do otoczenia. Zmiana stylu jazdy na ekologiczny wcale nie jest równoznaczna z poruszaniem się w ślimaczym tempie – chodzi raczej o wyrobienie sobie pewnych nawyków i przykładanie większej wagi do tego, co dzieje się na drodze.

Hamuj silnikiem

Zgodnie z regułami jazdy ekologicznej istotne jest opanowanie umiejętności zatrzymywania samochodu w odpowiedni sposób. Trzeba zatem nauczyć się redukować biegi w trakcie wytracania przez auto prędkości, a także wciskać sprzęgło dosłownie na moment przed zatrzymaniem samochodu. Niejednokrotnie zalecana jest też jazda na biegu jałowym, chociaż z drugiej strony należy zauważyć, iż jazda na luzie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem (np. kiedy kierowca chce zwolnić lub zatrzymać się). Należy także unikać hamowania oraz przyśpieszania, kiedy jest to zbędne. Jeżeli warunki panujące na drodze na to pozwalają, przyśpieszać trzeba dość dynamicznie.

Wrzucaj wyższe biegi

Z punku widzenia eko drivingu korzystne jest wrzucanie wyższych biegów. Obecnie samochody są konstruowane w taki sposób, że nie ma problemów z pomijaniem biegów. Można zatem od razu przejść np. z trójki na piątkę. Należy jednak zwrócić uwagę na moment, w którym jest wrzucany wyższy bieg. W przypadku silników diesla powinno to nastąpić najpóźniej po osiągnięciu wartości 2000 obr./min, zaś w silnikach benzynowych próg ten wynosi 2500 obr./min.

Zainwestuj w porządne opony

Konieczne jest systematyczne sprawdzanie stanu auta, co wiąże się m. in. z kontrolowaniem ciśnienia w kołach. Im jest ono niższe, tym szybciej zużywa się ogumienie. Poza tym opłaca się zainwestować w solidne opony, a chcąc wybrać najlepsze dla danego samochodu, warto skorzystać z aplikacji udostępnionej przez serwis Oponeo.pl, za pośrednictwem którego można także zakupić wybrane modele.

Planuj podróż

Kierowcy stosujący się do zasad eko drivingu wyłączają silnik przy postojach dłuższych niż 30 sekund. Zawsze też dokładnie planują swoją podróż i wybierają najbardziej optymalną trasę. Jeżeli w rachubę wchodzi dystans poniżej 4 km w ogóle nie siadają za kółko, ale wybierają inny środek transportu, np. komunikację miejską. Dokładają także starań, aby w nadmierny sposób nie obciążać pojazdu.