Jakość dźwięku w czasie jazdy

Mało który kierowca prowadzi swoje auto w ciszy – zdecydowana większość właścicieli samochodów uwielbia wsłuchiwać się w swoje ulubione przeboje. Jednym pomaga to w odprężeniu, innym pozwala na utrzymanie skupienia, pozostałym zwyczajnie umila podróż.

W każdym wypadku kluczowe znaczenie ma jednak jakość dźwięku w kabinie, na którą wpływa wiele czynników. Coraz więcej aut klasy premium może poszczycić się znakomitym systemem audio, który pozwala poczuć się niczym w studiu nagraniowym. Nowoczesne rozwiązania zastosowane np. w Infiniti Q30 sprawią, że odniesiesz wrażenie, jakby na fotelu obok ciebie jechał twój ulubiony artysta i odgrywał prywatny koncert. Zapewniają to wysokiej jakości głośniki Bose z efektem sali koncertowej. Jeszcze lepszy zestaw składający się z aż 14 elementów znajdziesz w Infiniti Q50.

Nie każde auto posiada jednak tak dopasowany fabrycznie system nagłośnienia. Na jakie elementy zwrócić uwagę, podejmując tak ważną decyzję?

Problematyka związana z systemem audio w samochodzie

Nierzadko bardzo trudno jest dobrać zestaw car audio tak, by spełnić wymagania konsumenta. Cały kłopot bierze się z tego, że wnętrze pojazdu niejako paradoksalnie nie jest najlepszym miejscem do słuchania muzyki. Mała kabina, liczne szumy dobiegające z zewnątrz (i zmienność ich nasilenia), ogrom elementów wnętrza, które brzęczą i wydają różnorodne odgłosy i, wreszcie, odległość głośników od słuchaczy – wszystkie te bariery musi pokonać wymarzony zestaw w samochodzie.

Z pewnością dobrą praktyką jest korzystanie z podzespołów renomowanych firm. Powód jest bardzo prosty – emitują one dźwięki o czystszej barwie, dzięki czemu nawet przy wielu zakłóceniach, wciąż utrzymują się na przyzwoitym poziomie. Niezależnie od tego, czy system car audio będzie dopasowany fabrycznie, czy też zrobisz to sam, przy markowych elementach będzie to spory wydatek, lecz w tym przypadku na pewno wart swojej ceny.

Podstawa każdego car audio – wytłumienie kokpitu

Wytłumienie wnętrza to jeden z bazowych elementów instalacji każdego systemu. Łatwo można to zobrazować w następujący sposób – zwykła kolumna stacjonarna posiada obudowę bezpośrednio mającą wpływ na jakość emitowanego dźwięku. Wytłumienie drzwi jest pośrednio taką właśnie obudową.

Materiałem służącym do tego celu najczęściej jest specjalna mata. O ile co do jej skuteczności nie można mieć zastrzeżeń, to wątpliwości budzi jej waga – kompleksowe wyciszenie wnętrza może zwiększyć ciężar pojazdu nawet o kilkadziesiąt kilogramów. Dlatego też samochód powinien posiadać m.in. bardzo wytrzymałe zawiasy, które utrzymają dodatkową wagę.

Moc głośników

W tym względzie warto zasięgnąć rady specjalisty od systemów audio. Z pewnością jednak nie powinno się przesadzić z parametrami. Do odtwarzania muzyki w dobrej jakości nie potrzebujesz głośników o najwyższej mocy, szczególnie w autach kompaktowych. W samochodach miejskich znacznie lepiej sprawdzają się mniejsze kolumny. Pamiętaj, że w małym kokpicie dźwięk łatwiej się odbija, przez co może powstać delikatne echo, a cała jakość odtwarzania ulegnie sporemu zmniejszeniu.

Procesor dźwięku

To jedna z najważniejszych części całego systemu car audio, który pozwala na optymalną synchronizację wszystkich jego elementów. Najłatwiej istotę jego działania zrozumieć w ten sposób – do kierowcy najszybciej dochodzi dźwięk emitowany z głośnika w drzwiach z lewej strony, w przypadku pozostałych dochodzi do pewnego opóźnienia. Aby je zniwelować, proces dźwięku tak steruje pracą całego systemu, aby dźwięk rozprzestrzeniał się równomiernie.

Najczęściej zaleca się system audio w samochodzie w konfiguracji „2+1” – dwa głośniki wysokotonowe, wzmacniacz i skrzynia basowa. Koszt instalacji z podzespołami dobrej jakości zwykle rozpoczyna się od około 2-2,5 tysiąca zł.