Co chwila na rynek wchodzą kolejne, jeszcze piękniejsze i jeszcze bardziej nowoczesne modele samochodów. Nic więc dziwnego, że każdy fan motoryzacji patrzy na nie łakomym okiem. Niestety zakup takiego samochodu nie należy do tanich przyjemności, nawet jeżeli zdecydujemy się na auto używane. Jak więc zrealizować swoje marzenia o nowoczesnym samochodzie bez wydawania wszystkich oszczędności?

Szukaj globalnie, nie lokalnie

Najbardziej optymalnym sposobem realizacji swojego marzenia o nowoczesnym aucie jest wybór pojazdu używanego i poszerzenie poszukiwań poza teren Polski. Jeżeli interesuje nas konkretny model to większa jest szansa, że kupimy go w dobrej cenie gdy będziemy szukać w całej Europie, a nie tylko w Polsce. Niestety importerzy samochodów często oszukują klientów. Standardem jest niestety, że kupują za granicą auta młode rocznikowo, ale z wysokim przebiegiem, za które w związku z tym płacą relatywnie niewiele, a przed wystawieniem ich na sprzedaż w Polsce fałszują wskazania licznika kilometrów i oferują je polskim klientom w zawyżonej w stosunku do wartości cenie. Dobrym pomysłem jest więc by poszukać interesującego nas auta samodzielnie. Umożliwia to portal www.autoscout24.pl, na którym w prosty sposób znajdziemy ogłoszenia sprzedaży każdego modelu samochodu osobowego, ciężarowego czy motocykla z całej Europy - w bazie tego serwisu znajduje się ponad 2,5 mln ofert od sprzedawców prywatnych oraz dealerów.

Obserwuj licytacje komornicze

Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach by sprowadzić auto z zagranicy, a ma dużo cierpliwości, powinien zainteresować się tematem licytacji komorniczych. Gdy do dłużnika niespłacającego swoich zobowiązań zawita komornik, jedną z pierwszych rzeczy na jakie zwraca uwagę jest samochód. Jest to bowiem mienie o dużej wartości, które stosunkowo łatwo jest upłynnić. Komornik nie może jednak sprzedać zarekwirowanego samochodu byle komu. Musi zorganizować licytację. Informacje o tym kiedy takowe się odbywają i co jest ich przedmiotem, znajdziemy w kancelariach komorniczych, sądach czy w lokalnych mediach. Krajowa Rada Komornicza prowadzi nawet specjalny serwis, w którym możemy zapoznać się z aktualnymi licytacjami komorniczymi: http://licytacje.komornik.pl. Ogłoszenia dotyczące sprzedaży pojazdów znajdują się w dziale "Wszystkie ruchomości" po kliknięciu w link "samochody osobowe". Czy naprawdę warto tam zaglądać? A czy oferta zakupu BMW 520 z 2008 roku za 30 tys. zł nie brzmi kusząco? Albo licytacja Skody Superb z 2010 za 28,5 tys? Oczywiście to tylko ceny wywoławcze. Licytację trzeba jeszcze wygrać. Dodatkowo będzie ona obwarowana pewnymi warunkami. Aby wziąć w niej udział trzeba wpłacić wadium wynoszące 10% ceny pojazdu. Gdy zaś licytację wygramy, od razu zapłacić musimy 20% ceny, a do południa następnego dnia kolejne 80%. Licytacje komornicze mają jeszcze jeden minus - nigdy nie wiemy, kiedy wśród aukcji pojawi się nasz wymarzony model. Dlatego też jest to opcja dla osób bardzo cierpliwych.

Poczekaj na wyprzedaż rocznika

To rada dla osób z największym stanem konta, które stać na zakup auta z salonu. Nawet one mogą bowiem nieco zaoszczędzić. Cena danego pojazdu zależeć może często od miesiąca, w którym udamy się do salonu samochodowego. Najwięcej aut polscy dealerzy sprzedają w grudniu. Według statystyk portalu http://carmarket.com.pl w 2015 było to ponad 37 tys. sztuk, podczas gdy w najsłabszym dla branży sierpniu było to zaledwie niewiele ponad 23,5 tys. sztuk. Dlaczego nowe samochody kupujemy najchętniej w grudniu? W kolejce do salonów ustawiają się wtedy przedsiębiorcy kończący rok podatkowy oraz klienci indywidualni skuszeni wyprzedażami modeli z danego rocznika. Jeżeli więc chcemy kupić nasze wymarzone auto z salonu, warto wstrzymać się do końca roku, by kupić je nieco taniej.

Jak widać istnieją możliwości, by zrealizować swoje motoryzacyjne marzenia, nie wydając przy tym wszystkich oszczędności. Wystarczy mieć otwarty umysł i umieć korzystać z różnych okazji, które przynosi życie.