Jakie cechy ma dobry samochód miejski? Ma oferować w miarę komfortowe wnętrze przy niewielkich gabarytach. Wcisnąć się musi wszędzie. Miejsca do parkowania w miastach też nie ma dużo. Jeszcze jedna, niebagatelna cecha: oszczędność. Jazda miejska to dla silnika duże obciążenie. Częste ruszanie i zatrzymywanie się, stanie w korkach – to wszystko powoduje zwiększony apetyt na paliwo. Przyjrzyjmy się dziś najpopularniejszym modelom samochodów, które mogą posłużyć także na niezbyt długich trasach. Oto krótki przegląd modeli z segmentu B.

Fiat Punto
Model z tradycjami. Produkowany od 1993. Jak na samochód segmentu B dość pojemny. Obecnie został nieco powiększony i jest sprzedawany pod nazwą Grande Punto, co ma pokazywać jego „wielkość”. Obecnie Fiat montuje do Punto oszczędne diesle z serii Multijet. Model dość uniwersalny, sprawdzi się nawet na dłuższe trasy czy wyjazdy na urlop dla pary, która nie zabierze wiele bagażu. Wysoki poziom bezpieczeństwa potwierdzają testy Euro NCAP.

Opel Corsa
Statystyki mówią, że to najpopularniejszy model Opla – najczęściej sprzedawany Opel to właśnie Corsa. Czwarta generacja wygląda dość futurystycznie i nawiązuje pewnymi elementami (designem) do reszty modeli Opla. Obecna generacja ma już lepszą opinię niż poprzednicy. Uchodzi za dość ekonomiczne w utrzymaniu.

Ford Fiesta
30 lat produkcji, 7 generacji… Coś w tym musi być. Podobnie jak u Opla, ten model Forda jest najpopularniejszy. Zarzucano jej nijaki wygląd, jednak nowa generacja zdaje się temu zaprzeczać. Fiesta oferuje bardzo dobry poziom bezpieczeństwa. Ten model jednak lepiej kupować z nieco mocniejszym silnikiem – słabsze wersje mogą nie wystarczać na dłuższe trasy.

Peugeot 207
Kontynuator linii niewielkich samochodów u francuskiego producenta. Zbiera jednak baty za swój nieco „zabawkowy” wg niektórych wygląd. Jest nieco droższy od pozostałych samochodów, przez co wydaje się być bardziej „ekskluzywny”. Niestety, kierowcy narzekają na awaryjność…

Co wybrać?
Wszystkie modele oferują podobny standard za podobną cenę. Warto więc przy zakupie analizować dokładnie tabele cenowe i tabele osiągów. Gdybyśmy my mieli wybierać samochód z tego segmentu, wybralibyśmy jeden z dwóch pierwszych – Punto i Corsa to polecane przez nas modele. Ale Ford i Peugeot też nie mają się czego powstydzić - Fiesta i 207 to dość udane modele.