Jak się przygotować do długiej podróży samochodem i jak przygotować samochód?

Kilkanaście lat temu wyprawa samochodem na drugi koniec Polski była prawdziwym wydarzeniem, z którym wiązało się sprawdzenie samochodu od A do Z. Dziś, gdy infrastruktura drogowa jest lepsza, a samochody niezawodne, w trasę wyruszamy „z miejsca”, bez sprawdzania nawet podstawowych elementów. Mimo wszystko, dla komfortu i bezpieczeństwa warto przed wyjazdem skontrolować parę rzeczy, wtedy na pewno nic nas nie zaskoczy.
Jeżeli chcemy sprawdzić kompleksowo cały pojazd, niezbędna będzie wizyta w warsztacie. Być może warto udać się do stacji kontroli pojazdów tydzień lub dwa przed wyjazdem, aby zobaczyć, co należy naprawić w samochodzie i zdążyć z wszystkimi naprawami. Oczywiście, jeżeli posiadamy nowy samochód Honda CR-V, to taka wizyta nie ma sensu. Wystarczy sprawdzić parę rzeczy przed wyjazdem.
Istotne jest sprawdzenie stanu ogumienia. Zobaczyć należy, czy opony nie są uszkodzone mechanicznie. Jeżeli wszystko jest w porządku, trzeba napompować koła do odpowiedniego ciśnienia.
Przed wyjazdem powinno się skontrolować poziom płynów. W chłodnicy, w spryskiwaczach i ewentualne ubytki uzupełnić.
Przed wyjazdem w długą podróż sprawdzamy działanie świateł. Trudno wymienić, które światła są najważniejsze, dlatego sprawdzamy wszystkie. Kierunkowskazy, światło stop, światła mijania i drogowe oraz przeciwmgielne.
Wyjazd w długą trasę to dobra okazja do uporządkowania rzeczy w samochodzie, szczególnie schowków i bagażnika. Sprawdź, czy masz apteczkę z wszystkimi niezbędnymi rzeczami, książeczkę serwisową, koło zapasowe lub zestaw do naprawy. Weź ze sobą kamizelkę odblaskową.
Sprawdzenie wszystkich elementów nie powinno trwać dłużej niż kilkanaście minut. Warto poświęcić tę krótką chwilę, aby skontrolować sprawność samochodów i ze 100% zaufaniem do samochodu wyruszyć w trasę.