Zbliża się czas podsumowań. 21 grudnia 2012 według przepowiedni Majów przeżyjemy ostatni dzień naszego życia. Przychodzi czas rozliczenia i przewartościowania. Dylematem motomaniaków, którzy już zgromadzili sensowny zapas ropy pozostaje pytanie, który samochód przetrwa apokalipsę ?

Zdaniem redakcji trendu.pl wybór jest dość prosty. Oczywistą decyzją zdaje się zakup kultowej terenówki. To Land Rover Defender. Samochód, który przetrwa wszystko. Jest pozbawiony zbędnej elektroniki, twardy i rasowy. Wielu z nas narzeka na przeciętny silnik, irytujące plastiki czy niezbyt wygodne fotele w Land Roverach. Czas końca zmusza nas jednak do sprzedaży Range Roverów, Lexusów, BMW X5 czy Mercedesów ML i zaopatrzenie się w ponadczasową legendę.

Alternatywą może być Mercedes klasy G, nowe modele są jednak zbyt nowoczesne i wyposażone w tak innowacyjne systemy elektroniczne, że z całą pewnością nie uda się im przetrwać zmiany biegunów magnetycznych.

Realną alternatywą jest za to DACIA DUSTER. Samochód, który tak bardzo polubili Niemcy. Oni wiedzą, że dość toporna, pozbawiona zbędnej technologii konstrukcja przetrwa wszystko. Samochody tak pogardzanej w Polsce marki jak Dacia, są uznawane za najmniej awaryjne według rozmaitych raportów, tj. DEKRA. Hydrauliczny układ kierowniczy. Proste zawieszenie. Niezawodny silnik. To idealny kompan, który da nam szansę przetrwać najgorsze. Nasi zachodni sąsiedzi wybierają je chętniej niż dziesięcioletnie Mercedesy czy BMW. Warto naśladować ich decyzje zakupowe.

Ostatni samochód, który warto brać pod uwagę to LADA 4X4. Model zwany kiedyś NIVA, podobnie jak Land Rover Defender czy G Klasa Mercedesa jest produkowany niezmiennie od lat 70. Samochód jest tak surowy, że nie znajdziemy nawet opcji z klimatyzacją manualną. Jakość użytych materiałów pamięta czasy Breżniewa i Ministra Gromyko. Blacha może korodować. Ale Lada nie zawiedzie nas nigdy i nigdzie. Nie jest przypadkiem, że to ulubiony samochód globtrotterów przemierzających stepy Azji. Jeżeli było wam dane udać się w podróż do Syberii lub choćby Gruzji, wiecie, o czym mówimy.

Oczywiście, możecie nam zarzucić, że nie napisaliśmy o takich modelach jak Suzuki Jimny czy Toyota Land Cruiser. Nasz raport ma jednak charakter subiektywny. Naszym zdaniem Defender, Duster i Lada 4x4 to trzy najbardziej rasowe i męskie samochody oferowane na rynku.

Prosimy o dzielenie się przemyśleniami.