Koncern Daimler od kilkunastu już lat rozwija koncepcję małego samochodu miejskiego.
Idea, która została stworzona przez markę Swatch i zmaterializowana poprzez pierwszą generację mikrosamochodu Smart, ewoluuje.

Nie ukrywam, że miałem dużo większe oczekiwania związane z rozwojem tego motoryzacyjnego brandu.

Czy ktoś jeszcze pamięta kultowy już salon marki Smart w Galerii Mokotów ? Te samochody wyglądały naprawdę kultowo. Liczne gadżety i atmosfera segmentu premium tworzyły aurę unikalności. Do tego znakomita gama modelowa z topowymi odmianami Brabus i sportowym roadsterem, który wówczas pozostawał moim samochodem marzeń.

Czas idzie jednak nieubłaganie do przodu. Smart, choć silnikowo był udany, cierpiał na liczne bolączki jak fatalne skrzynie biegów. Nie rozumiem, dlaczego marka rozwija model Forfour, który zdaje się najbardziej odbiegać od pierwotnej idei modelu, a pomija w swojej ofercie Roadstera i Coupe. To te modele, obok typowego, miejskiego Fortwo, miały największe szanse na sukces.

Nowy Fortwo to designerskie, nowoczesne rozwinięcie poprzedniego modelu. Na pokładzie mikrosamochodu znajdziemy designerskie akcesoria i ekonomiczny, trzycylindrowy silnik, który skutecznie napędza ten pojazd.

Do tego pięciobiegowy manual lub twinamic, czyli dwusprzęgłowa skrzynia automatyczna.

Fortwo to rozwinięcie modelu Renault Twingo. Nie jest to zatem rasowy Smart, a jedynie designerska Renówka ze statusem samochodu od marki Mercedes. Podobny zabieg Niemcy stosują zresztą z modelem Citan, który jest niczym innym niż Renault Kangoo.

We wnętrzu nowych Smartów jak zwykle sporo dobrej jakości plastiku i nowoczesne wzornictwo. Całość jeździ dość sprawnie i daje poczucie posiadania samochodu z segmentu Premium. W tej cenie można jednak kupić dużo bardziej kultowe modele, które dadzą nam podobną ekonomię i dużo większą radość z jazdy.

Smart potrzebuje rewolucji. Póki co to nieudana ewolucja wcześniejszego konceptu. Samochodu w duchu retro-future jak Mini czy Fiat 500 zdetronizowały małego Niemca. Brak rekomendacji trendu.pl