Świat nowoczesnych technologii przenika do motoryzacji. Aplikacje dla kierowców szturmem zdobywają rynek aplikacji mobilnych. Jakie są najlepsze programy do samochodów, które warto mieć w swoim smartfonie?


Wsparcie i pomoc w podróży

Wraz ze wzrostem popularności smartfonów obserwujemy wysyp aplikacji przydatnych w różnych dziedzinach życia. Wiele z nich stanowi duże ułatwienie także dla kierowców. Weźmy chociażby Yanosika – program, który ostrzega przed fotoradarami i niebezpiecznymi zdarzeniami na drodze. Jego baza danych aktualizowana jest przez samych użytkowników aplikacji, których dzienna liczba dochodzi do 60 tys.

Kolejną przydatną aplikacją jest Autoplug.in – program do sprawdzania samochodu, nominowany do tytułu Start Up Roku 2014. Przekazuje on z komputera pokładowego do telefonu informacje o stanie samochodu, wyświetla błędy i usterki, umożliwia prowadzenie książki adresowej, a w momencie wypadku podaje pozycję pojazdu bliskim.
W razie przykrego zdarzenia przydać może się też ICE Card, dzięki któremu służby ratunkowe odczytają z telefonu informacje o jego właścicielu.Uczestnicząc w pechowym zdarzeniu drogowym, w którym trudno jest jednoznacznie stwierdzić, kto jest winny, życie ułatwić może również AutoGuard Blackbox. Telefon pełni funkcję wideorejestratora, który nagrywa wszystko to, co dzieje się przed lub za autem. W razie skomplikowanej kolizji znacznie łatwiej jest się wybronić, dysponując nagraniem zdarzenia.
Będąc w obcym mieście, łatwo jest zgubić drogę do zaparkowanego samochodu. Problem rozwiązuje tutaj MyCar Locator. Wystarczy, że zapamięta miejsce postoju, a następnie wskaże nam drogę powrotną.

Monitorowanie zleceń?

Pakiet aplikacji w smartfonie może więc podnieść poziom bezpieczeństwa i uprościć życie w podróży. Producenci oprogramowania na urządzenia mobilne wraz z producentami samochodów idą jednak o krok dalej. Toyota na przykład uruchomiła właśnie nowatorską aplikację Moja Toyota do obserwacji statusu zamówienia na nowy samochód. W następnym kroku program zostanie rozwinięty o funkcje obsługi posiadanego auta, jak we wspomnianej aplikacji Autoplug.in. Wraz z jej uruchomieniem na rynek wchodzi nowy model samochodu – Aygo. Można w nim zmieniać poszczególne elementy wnętrza i nadwozia na części w innych kolorach, także po zakupie. Zamówienie akcesoriów może odbywać się właśnie za pośrednictwem aplikacji. Dostępne są m.in. przedni grill, element tylnego zderzaka, wykończenie błotników czy felgi aluminiowe, a także konsola centralna, wykończenie zestawu przyrządów, nawiewy, czy panel wokół dźwigni zmiany biegów.
Tylko czekać, aż pojawi się aplikacja umożliwiająca zdalne sterowanie autem bez udziału kierowcy. W czasach, gdy autonomiczne samochody stają się coraz bardziej dopracowane, wcale nie brzmi to jak science-fiction.