Znana z łączenia hardcore'u z metalem, nie stroniąca też od inspiracji jazzową rytmiką. Nowojorski band kierowany przez Page'a Hamiltona wystąpi w Polsce tylko raz, tym bardziej warto więc wybrać się do Wrocławia!

W roli supportu przed Helmet wystąpi znakomita grupa Totimoshi, enigmatyczne trio z Kalifornii łączące punkową dynamikę z heavy metalową energią. Najnowszy album formacji zatytułowany "Milagrosa" miał premierę na początku stycznia. Krążek wyprodukował Page Hamilton, lider formacji Helmet. Miksem nagrań zajął się zaś Toshi Kasai, współpracownik Melvins, do których często porównywana jest formacja Totimoshi. 

Helmet, support: Totimoshi
24.01.2009
Klub Firlej / Wrocław

Bilety: 59/69 zł, ticketpro.pl, eventim,pl, ticketonline.pl

Organizacja: Go Ahead (www.go-ahead.pl) / Współpraca: Asymmetry (www.asymmetry.pl)

Helmet
Grupa powstała w 1989 roku w Nowym Jorku, proponując osobliwą mieszankę hardcore'u i metalu, z elementami jazzu. Pierwszy longplay "Strap It On" (1990) nie spotkał się z większym odzewem. Znacznie lepiej poradził sobie drugi krążek, "Meantime" (1991), który dotarł na 68. miejsce zestawienia Billboardu.

Sukcesem okazał się album numer trzy, "Betty" (1994), który znalazł się w Top 50 notowania, dokładnie na 45. pozycji. Z wydawnictwa pochodzą numery "Milquetoast", "Biscuits for Smut" czy "Wilma's Rainbow". Pierwsze z nagrań w zmienionej wersji uświetniło doskonale przyjętą ścieżkę muzyczną do filmu "Kruk".

Rok wcześniej Helmet we współpracy z "House of Pain" nagrał piosenkę "Just Another Victim" na kultowy już soundtrack "Judgment Night". Po wydaniu kolejnej płyty, "Aftertaste" (1997), zespół postanowił zawiesić działalność. Formacja wróciła w 2004 roku z materiałem "Size Matters", który przez wielu uznawany był za solowy projekt Hamiltona.

Ostatnia jak dotąd pozycja sygnowana przez Helmet to "Monochrome" z lipca 2006 roku. W 2007 roku kapela nagrała utwór "Revenge Destroys Everything" na potrzeby ścieżki muzycznej do obrazu "Tatua". Z numerem można zapoznać się poprzez profil Myspace bandu.

www.helmetmusic.com
www.myspace.com/helmetrocks 

Totimoshi
Enigmatyczne trio z Oakland w Kalifornii, często porównywane do Melvins. Ich muzyka to poszatkowane riffy, wydobywają się z gitar z iście dziecinną prostotą, charakterystyczne harmonijne wokale, melodyjne ozdobniki, wybuchy old-school'owej heavy metalowej energii, fantastyczne instrumentalne popisy, cień „zakurzonego” bluesa i muzyki westernowej, piekielne „wrzaski” gitar i tląca się gdzieś podświadomie punkowa dynamika przyozdobiona toną żelastwa. Charakterystyczny, słoniowaty rock Totimoshi chwyta słuchacza energią riffów, łączących w sobie siłę z melodią i psychodelią.

Ich najnowszy płyta Pt. „Milagrosa” będzie miał swoją premierę na początku stycznia. Album został wyprodukowany przez Page Hamilton’a (Helmet), oraz zmiksowany przesz Toshi Kasai, który wcześniej współpracował z Big Business oraz Melvins.

www.totimoshi.com
www.myspace.com/totimoshi