Nagrody MTV Europe Music Awards 2009 zostały rozdane! Uroczystość odbyła się w czwartek, 5 listopada w nowej hali O2 World w Berlinie, a zatem dokładnie tam, gdzie 15 lat temu rozpoczęła się ich tradycja. Już po raz drugi z rzędu poprowadziła ją młoda, wschodząca gwiazda Katy Perry. A zatem komu tym razem wręczono zasłużone statuetki?

W Polsce najwięcej mówi się o tym, jakie wrażenie na MTV EMA wywarła Doda. Niestety w walce o Najlepszego Wykonawcę Europy przegrała ona z reprezentantami Turcji – grupą MaNga, zajmując tym samym miejsce numer dwa. Nie przeszkodziło jej to jednak wywołać wokół własnej osoby pewnego rodzaju zamieszania. Piosenkarka na czerwonym dywanie pojawiła się bowiem ubrana w coś na kształt bomby, na której widniał napis „Sex Bomb”. Kreację specjalnie na tę okazję zaprojektowali dla niej polscy projektanci Paprocki & Brzozowski. Ponadto po zakończeniu ceremonii na oficjalnej stronie Doroty Rabczewskiej można było przeczytać informację, iż „Ostatecznie Doda zajęła drugie miejsce! To pierwszy taki sukces polskiego Artysty w dziejach MTV. Podczas nominacji na ręce Dody posypały się gratulacje od wielu Artystów, m.in. Katy Perry i Green Day. Pozdrowienia napływają z całej Europy. Bardzo się cieszymy i jesteśmy dumni!”.

Przede wszystkim jednak, jak co roku, największe emocje wzbudziły występy muzyczne gwiazd na żywo. Tym razem swoje umiejętności wokalno-taneczne zaprezentowały między innymi Beyonce, którą można było podziwiać w bardzo namiętnej czerwonej oprawie scenicznej, Kate Perry, która przyjęła konwencję kabaretową, a także dziką Shakirę, urzekającą Leonę Lewis czy też Jaya-Z, Foo Fighters, Green Day oraz Tokio Hotel. Pośród wszystkich artystów największą zwyciężczynią okazała się Beyonce, która zdobyła nagrodę w kategorii Najlepszej Wokalistki, za Najlepszą Piosenkę („Halo”) i za Najlepszy Teledysk („Single Ladies”). Z kolei statuetka dla Najlepszego Wokalisty przypadła w udziale Eminemowi. 


Pełna lista zwycięzców MTV Europe Music Awards 2009 prezentuje się następująco:
Najlepszy Utwór –„Halo” 
Najlepsza Wokalistka – Beyonce 
Najlepszy Wokalista – Eminem
Najlepszy Zespół – Tokio Hotel
Najlepszy Zespół Rockowy – Green Day
Najlepszy Wykonawca Muzyki Alternatywnej – Placebo 
Najlepszy Wykonawca Muzyki Miejskiej – Jay-Z
Najlepszy Teledysk – „Single Ladies (Put A Ring On It)” 
Najlepszy Debiut – Lady Gaga
Najlepszy Wykonawca Koncertowy – U2
Najlepszy Wykonawca MTV Push – Pixie Lott
Najlepszy Wykonawca MTV World Stage – Linkin Park
Najlepszy Wykonawca Europy – MaNga