Wyobrażacie sobie świat muzyki bez remiksów? Ja chyba tak, bo kiedy ich jeszcze nie zauważałem, nie miałem wewnętrznej potrzeby słuchać drugiej czy dziesiątej wersji tego samego utworu.

Ale świat potoczył się inaczej, również producenci muzyczni postanowili utrwalić swoje nazwiska w historii. Remiksy zaczęły być bardzo popularne w latach dziewięćdziesiątych XX stulecia, chociaż ich historia sięga lat sześćdziesiątych.

Remiksy są wariacjami na temat wersji oryginalnych i według mnie najczęściej są od nich gorsze, chociaż z pewnością według każdego z producentów to właśnie jego remiks jest lepszy od oryginału. Inaczej jego tworzenie byłoby stratą czasu. Rzeczywiście istnieją remiksy, które stały się znacznie popularniejsze niż oryginalne wersje, np. oryginał „King of My Castle” stworzony przez Wamdue Project w 1997 roku przeszedł bez echa. Dopiero wyprodukowany przez Roy’a Malone jego housowy remiks stał się światowym hitem roku 1999.

Czasem nie wiadomo czy remiks jest lepszy od oryginału, bo oryginał jeszcze się nie ukazał. Tak było w przypadku „Get Lucky” Daft Punk wydanego przed kilkoma dniami, 19 kwietnia, do którego przed tą datą (!) powstała niezliczona liczba remiksów opartych na przeciekach fragmentów tego utworu.

Remiksy pozwalają czasem wypłynąć na powierzchnię nowym zdolnym producentom lub muzykom. Na przykład duet Crookers został odkryty dzięki swym dziwacznym wersjom utworów innych wykonawców, które usłyszał Kid Cudi i zaprosił Crookersów do współpracy przy „Day’n’night”. Jeden z obecnie wschodzących talentów na światowym rynku muzycznym to Cyril Hahn, którego wersja „Say My Name” Destiny’s Child stała się tak popularna, że inni znani artyści zaczęli oferować mu współpracę i wielu odchodzi z kwitkiem. Ciekawe jest zresztą to, że remiks „Say My Name” został stworzony bez zgody Destiny’s Child i normalnie byłby to powód do ścigania Cyrila za piractwo. W tym przypadku prawdopodobnie uznano, że remiks jest zbyt dobry, aby karać jego twórcę.

Podobnie dzięki remiksowi „End of Time” Beyonce popularność zyskał Jimek, czyli Radzimir Dębski, który stworzył swoją wersję całkowicie legalnie, przystępując do oficjalnego konkursu ogłoszonego przez Beyonce, który wygrał pokonując setki innych producentów.

Obecnie trwa konkurs na remiks utworu „So Good” rapera Styles P. Według dostępnych informacji duże szanse mają jego polscy uczestnicy: Andrzej Burakowski, DNAC i Łukasz Tyrakowski. Zwiększycie ich szanse, jeśli na nich zagłosujecie. Sprawdźcie czy warto.

https://apps.facebook.com/promotionshq/contests/315415/voteable_entries/66549148

https://apps.facebook.com/promotionshq/contests/315415/voteable_entries/66566220

https://apps.facebook.com/promotionshq/contests/315415/voteable_entries/66003083


D-J-N