OSKARY 2007. Pechowiec Scorsese triumfuje.

Za nami 79 ceremonia rozdania Oskarów. W czasie gali zatriumfował remake thrillera z Hong –Kongu, "Infiltracja", Martina Scorsese oraz meksykańskie dzieło "Labirynt Fauna". Zgodnie z przewidywaniami, Martinowi Scorsese przypadł Oskar za reżyserię. Scorsese cierpiał dotąd na brak szczęścia - będąc pięciokrotnie nominowanym, nie zdobył ostatecznie ani jednego Oskara. Czy dobrze sprawdziliście kopertę? - żartował odbierając nagrodę. Reżyser podziękował całej ekipie - przede wszystkim aktorom Leonardo DiCaprio i Markowi Wahlbergowi, których docenił za aktorski kunszt. „Infiltracja” została nagrodzona także za najlepszy scenariusz adaptowany oraz montaż.

Martin Scorsese zaliczany jest do najwybitniejszych reżyserów światowego kina. W wywiadach często wspomina, iż filmy były jego pasją od najmłodszych lat. Mimo to, zanim zdecydował się na studia w szkole filmowej, wstąpił do seminarium duchownego z zamiarem zostania księdzem. Na szczęście zrezygnował i rozpoczął naukę na jednym z nowojorskich uniwersytetów, gdzie kształcił się w sztuce filmowej. Scorsese uznawany był dotąd za „oskarowego” pechowca. Statuetka za najlepszy film 2006 roku dla "Infiltracji" to zaskoczenie - jako faworytów wymieniano, bowiem filmy "Babel" i "Mała Miss".

Helen Mirren ("Królowa") oraz Forest Whitaker ("Ostatni król Szkocji") zostali nagrodzeni za najlepsze role pierwszoplanowe. Nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego zdobył Alan Arkin za rolę w "Małej Miss". Ta niepozorna komedia niezależna zebrała również laury za najlepszy scenariusz oryginalny.

Oskar za najlepsze kostiumy wręczono Mileno Canonero za film „Maria Antonina”. Za najlepszy dźwięk do filmu „Dreamgirls” nagrodzony został Willie D. Burton. Gustavo Santaolalla otrzymał Oskara za najlepszą muzykę. W kategorii najlepsza piosenka, gdzie nominowane były aż trzy utwory z musicalu, zwycięzcą okazał się utwór promujący dokument "Niewygodna prawda". Produkcja przedstawiająca byłego amerykańskiego wiceprezydenta Ala Gore'a, zaangażowanego w kampanię i mającą na celu zwrócenie uwagi na globalne ocieplenie jako problem ogólnoświatowy, otrzymała Oscara w kategorii najlepszy dokument.