Afro Dance to, jak sama nazwa wskazuje, taniec pochodzący z Afryki. Jest on połączeniem kilku odłamów tego tańca, charakterystycznych dla różnych afrykańskich krajów i plemion. Cały taniec afro opiera się w 100% na folklorze i kulturze i podstawową regułą jest pamiętanie o korzeniach poszczególnych kroków, z których każdy ma dokładnie opisane znaczenie. Przykładowo niektóre kroki są poświęcone poszczególnym bóstwom, niektóre zwierzętom, a jeszcze inne pogodzie. Tematyka kroków kręci się wokół wszystkiego, co związane jest z naturą i wierzeniami.

Afro jest pełne energii i dynamiki, pozwala zatracić się w ruchu, wyrazić uczucia i wyrzucić z siebie negatywne emocje. Ma on na celu rozluźnienie ciała lub wręcz odwrotnie, zwiększenie jego napięcia. Wykonujemy w nim ruchy wszystkimi częściami ciała. Afro tańczymy przeważnie na ugiętych kolanach. W większości przypadków podkładem muzycznym są bębny, które grane na żywo w połączeniu z tańcem, wywołują u widza niesamowite emocje. Jeśli chodzi o ubiór, to tancerz ma za zadanie jak najbardziej upodobnić się do afrykańskiego plemieńca. Stąd zakryte są zazwyczaj jedynie intymne części ciała, a materiałem są atrapy zwierzęcych skór. Twarze tancerzy są bardzo często ozdobione bardzo widocznym makijażem.

Jeśli chodzić o możliwości nauki tego stylu, nie są one tak mocno ograniczone jak mogło by się wydawać. Mimo, że ciężko jest trafić na tancerze z rodzimego miasta danej bogini bądź boga, którego chrzcimy, to mimo wszystko ludzie, którzy interesując się rytmami karaibskimi i kubańskimi bardzo często poznając typowo charakterystyczne ruchy dla afro. W Polsce najłatwiej jest uczyć się tego stylu w Warszawie, gdzie mamy wiele szkół, które proponują nam wiele pochodnych. My mimo wszystko zapraszamy do Brazylii, na Jamajkę, czy na Kubę.

Jako że Afro jest tańcem, charakteryzującym się niezwykle żywiołową formą ekspresji, polecamy go przede wszystkim tym, którzy mają w sobie wiele energii. Oczywiście spodoba się on także każdemu miłośnikowi muzyki granej na żywo, gdyż dzięki akompaniamentowi bębnów, między tancerzem a muzykiem tworzy się swoista interakcja.