Nadchodzi świąteczny weekend, ale nowojorski policjant McClane nie świętuje. Właśnie pokłócił się ze swoją dorastającą córką Lucy i przyjął rutynowe do znudzenia zadanie doprowadzenia młodego hakera, Matta Farrella, na przesłuchanie do FBI. Ale to, co dla innych zwyczajne, w przypadku McClane’a eksploduje czymś nadzwyczajnym, kierując go w stronę niewłaściwego miejsca w niewłaściwej chwili.

Dzięki Farrellowi McClane stopniowo zaczyna ogarniać narastający wokół niego chaos. Atak skierowany jest na urządzenia, od których działania zależy funkcjonowanie całego kraju. Tajemnicza postać knująca ten spisek, Thomas Gabriel, w chwili wcielania swego błyskawicznego planu w życie wyprzedza McClane’a o kilkanaście kroków. O ile wszystko pójdzie po jego myśli!

Nasza rekomendacja to 4 gwiazdki. Anachroniczny, powracający do podstawowych środków stylistycznych film akcji. Jakby z epoki sprzed komputerowych efektów specjalnych. Stara się nas uwodzić tą "staroświeckością", podobnie jak cykl dość surowych filmów akcji z Mattem Damonem o agencie Bourne'ie.

Wskrzeszenie "Szklanej pułapki", sequel, który nadchodzi 12 lat po poprzedniej części, przyjęto dobrze, choć są i głosy przeciwne, które temu czarowi bohatera z lamusa nie dały się uwieść.

Występują: Bruce Willis, Timothy Olyphant, Justin Long, Maggie Q, Mary Elizabeth Winstead
Reżyseria: Len Wiseman
Produkcja: USA 2007