Mężczyźni chyba nigdy się do tego nie przyznają, lecz na pewno nie jest im łatwo wytrzymać cały dzień pracy, w biegu ze spotkania na spotkanie i upale w sztywnym garniturze z krawatem pod szyją. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Ułatwiamy mężczyznom dobór garnituru, tkanin i kroju do pory roku. Stylista Sunset Suits- Dariusz Bylak radzi, jak się nosić w letnie dni.

Garnitur wełniany wszystkim kojarzy się zwykle z chłodnymi, zimowymi dniami. Nic bardziej mylnego. Ku zaskoczeniu, wełna jest najlepszym tworzywem na garnitury letnie. Co więcej, jej wyjątkowo lekkie odmiany będą nie tylko przewiewne, ale i odporne na gniecenie. Jednak dla ludzi spoza kręgów biznesowych ciągle dziwne jest to, że pogniecione spodnie podczas spotkania mogą utrudnić negocjacje handlowe. 
Wiedząc już, że wełna wiedzie prym w tkaninach garniturowych, należy również pamiętać, że czasami do wysokogatunkowych materiałów dodaje się niewielką ilość włókna sztucznego, np. poliestru, który skutecznie zapobiega pochłanianiu zapachów. Idealnymi tkaninami na porę letnią są: bawełna, diagonal bawełniany, płótno dżinsowe, len, bureta jedwabna. Te surowce można łączyć na różne sposoby, bez zastrzeżeń.
Na upalny dzień w pracy, mam idealne rozwiązanie. W czasie letnim należy bowiem dobierać materiały o jaśniejszych tonacjach. Mamy do wyboru zarówno garnitury biurowe, pozwalające na swobodę oraz dzienne. Te pierwsze najlepiej wyglądają w różnych odcieniach szarości i beżu, które dobrze komponują się niemal z każdym kolorem koszuli, a symbolizują bezkonfliktowość, co w pracy niewątpliwie może pomóc. Najwygodniejsza dla zapracowanego biznesmana będzie jednorzędówka, ponieważ bezwzględnie wymagająca zapięcia marynarka dwurzędowa może męczyć i być uciążliwa. W związku z tym, w letniej wersji garnituru codziennego, tworzonego z jasnych, przewiewnych tkanin nie ma ona prawa występować. Poza latem dwurzędówka jest jednak jak najbardziej dopuszczalna, a garnitur codzienny powinien być zrobiony z materiału w kolorze zgaszonych popieli, granatów, zieleni.
Świat nie jest jednak aż tak szaro bury. Obowiązkiem każdego mężczyzny może być wynoszenie śmieci, ale już na szczęście nie noszenie garnituru. Biznesmeni coraz chętniej wymieniają sztywne garnitury na rzecz marynistycznych kompletów, na szczęście! Wygodnie ale i szykownie na biznesowym spotkaniu? Jak najbardziej. Garderoba w stylu casual ma parę klasyków, wobec których nie można pozostać obojętnym. Bezwarunkowo sprawdzą się zarówno podczas nieoczekiwanego sobotniego spotkania, czy w czasie letnim, kiedy każdy szuka ucieczki od gorąca. Tweedowa marynarka(której wzorów jest na pęczki) albo krótka kurtka ortalionowa(najlepiej ciemny szary, grafit lub granat), bawełniane długie spodnie, sportowa koszula(preferowany długi rękaw), klasyczna koszulka polo, sweter w serek albo rozpinany pulower i wreszcie buty- miękkie mokasyny profilowaną podeszwą i charakterystycznymi guzkami obronią się nawet w zestawieniu ze sportowym garniturem . Tak ubrany biznesman będzie idealnym partnerem, zarówno w interesach jak i na –wyścigach konnych.
Warto jednak pamiętać, że jeśli myślimy już o garniturze na lata sezonów letnich, lepiej zainwestować w tradycyjny krój, który nigdy nie wyjdzie z mody. Warto pamiętać, że istnieje takie pojęcie jak ubiór uniwersalny. Na szczęście skończyły się już w Polsce czasy(choć stosunkowo niedawno), kiedy mężczyzna miał w szafie dwa garnitury na całe życie: jeden kupiony na studniówkę, drugi uszyty do ślubu. Nie mówię tutaj o fetyszu, aby codziennie w pracy pokazywać się w innej kreacji, ale o posiadanie garnituru odpowiedniego do danej sytuacji. Może się bowiem zdarzyć i tak, że znacznie lepiej na biznesowym spotkaniu zaprezentuje się kolega w swoim jedynym, ślubnym ubraniu. Tyle tylko, że kupionym w najlepszym sklepie. Mając do dyspozycji jeden porządny, wygodny i szykowny garnitur letni, w łatwy sposób można zmienić swój wizerunek. Mówię tutaj o koszulach i krawatach, które nadają charakteru i w zależności od sytuacji powagi bądź też luzu. Garnitur jest jeden, ale możliwości dodatków, takich jak koszula, spinki, pasek, zegarek czy krawat jest mnóstwo. Wybierając klasyczny model garnituru mamy nieskończoność możliwości doboru barw i styli.


Instrukcja obsługi garnituru
• W przypadku marynarki na dwa lub trzy guziki, dolny powinien pozostać rozpięty
• Rękaw marynarki nie może być dłuższy niż mankiet koszuli z uwydatnioną spinką
• Spod spodni nie może ukazać się łydka, ani też nie mogą one „zwijać się” na bucie, powinny lekko opierać się na wiązaniu buta, a z tyłu zatrzymać się na początku obcasa 
• W najlepszym wypadku podkolanówki, bądź też skarpetki zawsze o ton ciemniejsze niż garnitur
• Zewnętrzne kieszenie marynarki to nie schowek na skarby, należy więc unikać obciążania ich jakimikolwiek przedmiotami
• Odważniejsi powinni zrezygnować z prasowania garnituru i oddać go w ręce specjalistów